promień skrętu narty

Od czego zależy promień skrętu narty?

Jazda na nartach to jedna z popularniejszych form rozrywki zimą. Korzystają z niej zarówno osoby doświadczone – traktujące tę aktywność, jako element treningu lub rozrywki, jak i nowi adepci, chcący sprawdzić się na górskich trasach. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę, dopasowując narty, a także, od czego zależy jeden z ich parametrów, jakim jest promień skrętu.

Kryteria niezbędne przy zakupie

Promień skrętu narty, mimo iż jest ważnym elementem wyboru wyposażenia, nie jest jedynym parametrem, na który musi zwrócić uwagę osoba kupująca lub wypożyczająca sprzęt. Wśród najważniejszych kryteriów można wyróżnić także dopasowanie nart do wzrostu użytkownika oraz ich twardość. Dobrze dopasowana narta powinna sięgać użytkownikowi do brody, wyjątkiem jest osoba o większej wadze. W takim przypadku narta musi kończyć się na wysokości czubka nosa.

Warto pamiętać, że za niska oraz za wysoka narta utrudnia kontrolę nad nartami na stoku. Jest to szczególnie ważne dla osób początkujących, które tracąc balans mogą zrobić sobie krzywdę. Twardość nart to z kolei czynnik mogący ułatwić skręty. Takie właściwości wykazują narty bardziej miękkie. Nie należy jednak zapominać, że im cięższy jest użytkownik nart, tym twardsza powinna być sama narta.

Znaczenie taliowania narty

Narty taliowanie to modele, które charakteryzują się tym, że narta jest węższa w środkowej części niż na końcach. To z kolei ułatwia wykonywanie skrętów na trasach. Warto zaznaczyć, że niektóre modele są mniej taliowanie od innych. Stopień taliowania wpływa z kolei w znaczący sposób na promień skrętu narty. Chcąc jak najlepiej dobrać taliowanie narty, przyszły użytkownik powinien odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące tempa jazdy, rodzaju skrętu (w którym wyróżnia się ten o krótkim i długim promieniu), a także planowane miejsce ich użytkowania, czyli przygotowane stoki lub przestrzenie poza trasami.

Jak zaznacza ekspert reprezentujący sklep narciarski Narty Kraków: Taliowanie nart to czynnik wpływający na promień skrętu podczas jazdy na krawędziach. Im większe jest taliowanie, tym mniejszy jest promień skrętu. Należy jednak pamiętać, że mniejszy promień nie oznacza automatycznie, że łatwiej jest skręcać.

Promień skrętu – dobór parametrów

W ofercie sprzedaży wielu sklepów znajdują się przede wszystkim modele określone jako narty taliowane – carvingowe. W przypadku osób początkujących promień skrętu narty powinien mieścić się w przedziale od 13 do 18 centymetrów. Jego dokładny wymiar zależny jest od długości narty. Jest to spowodowane tym, że inny skręt może utrudniać użytkownikowi bez doświadczenia, wejście w skręt. Konsekwencją tego może być więc zniechęcenie do jazdy. 

Bardzo duże znaczenie podczas procesu dobierania nart, w tym promienia skrętu jest doradztwo specjalistów. Najlepszą opcją jest więc skonsultowanie oczekiwań z profesjonalistami, a następnie skorzystanie z narciarskiego centrum testowego. Zakup nart powinien być procesem przemyślanym, a tylko przetestowanie sprzętu w praktyce może dać gwarancję udanego zakupu. Warto więc zastanowić się nad wypróbowaniem nart, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Materiał partnera