elementy wyposażenia wspinacza

Niezbędne elementy wyposażenia każdego wspinacza

Zarówno wspinaczka wysokogórska, jak i wchodzenie po ściance sportowej może być niebezpieczne, jeśli brakuje odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego tak ważne jest wyposażenie wspinacza w sprzęt asekuracyjny. Uprzęże, pętle wspinaczkowe, liny oraz inne przyrządy asekuracyjne uzupełnione elementami dodatkowymi pozwalają zdecydowanie zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego upadku z dużej wysokości. Równie istotny jest wybór obuwia. Buty muszą być dopasowane i wygodne oraz charakteryzować się dobrą przyczepnością. Należy pamiętać, że sprzęt powinien być dobrany do parametrów fizycznych wspinacza, jego potrzeb indywidualnych, rodzaju powierzchni oraz typu aktywności. O czym warto pamiętać, planując wspinaczkę?

Korzyści stosowania uprzęży wspinaczkowych

Jednym z najważniejszych przyrządów asekuracyjnych jest uprząż. Jej wykorzystanie znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Wspinacze często korzystają z uprzęży biodrowych lub sprzętów zabezpieczających całe ciało. Głównymi zaletami uprzęży biodrowych są: szeroka gama wyboru wzorów, kolorów, rozmiarów, uniwersalizm oraz wygoda. Dzięki temu korzystać z nich mogą zarówno początkujący, jak też profesjonalni sportowcy. Należy pamiętać, że uprząż nie może być zbyt ciasna, ani też zbyt luźna. Czym charakteryzuje się uprząż na całe ciało?

Jak tłumaczy ekspert z firmy sport – fun.pl: Uprząż na całe ciało gwarantuje większą ilość punktów zaczepienia. Z tego względu jest przeznaczona przede wszystkim dla wspinaczy pokonujących trasy ekstremalne. Sprzęt zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko nieszczęśliwego wypadku do minimum. Jednak, aby uprząż spełniała swoje zadanie, musi być dobrana do warunków fizycznych sportowca.

Najczęściej stosowane przyrządy asekuracyjne

Elementy asekuracyjne wraz z odpowiednio dobraną liną służą dodatkowemu zabezpieczeniu wspinacza. Ich działanie oparte jest na sile tarcia lub właściwym blokowaniu liny. Przyrządy wykorzystujące siłę tarcia to między innymi kubki wspinaczkowe. Kubki umożliwiają skuteczną asekurację, pracę na podparciu oraz bezpieczny zjazd po linie. Charakteryzują się wygodą i prostotą w użyciu, dlatego są zaliczane do grupy przyrządów klasycznych.

Z kolei elementy blokujące linę posiadają funkcję tak zwanej automatycznej blokady. Polega ona na samozaciśnięciu przyrządu w chwili gwałtownego zwiększenia obciążenia. Podstawą właściwego działania blokad są elementy ruchome – karabinki. Przemieszczenie ruchomego karabinka powoduje automatyczne zatrzymanie i zablokowanie liny. Stosowanie przyrządów blokujących jest bardzo uniwersalne, ale jednocześnie wymaga odpowiednich umiejętności i znajomości zasad ich funkcjonowania.

Przeznaczenie pętli wspinaczkowych

Pętle pełnią wiele ważnych funkcji. Są przeznaczone przede wszystkim do budowy stanowisk asekuracyjnych, przedłużania punktów asekuracji oraz procesu autoasekuracji. Decydujące znaczenia ma materiał, z którego wykonana jest pętla. Musi on być wytrzymały i odporny na obciążenia. Z tego względu, do produkcji pętli najczęściej wykorzystuje się nylon lub polietylen. Pętle są dodatkowo zabezpieczane taśmami, których zadaniem jest wzmocnienie całego układu asekuracyjnego. Pozwala to zmniejszyć ryzyko przerwania pętli, a tym samym – niekontrolowanego upadku.

Materiał partnera