rękawice

Najważniejsze parametry rękawic bokserskich

Jeżeli już zdecydujemy się na rozpoczęcie treningów bokserskich, bardzo istotny jest dobór sprzętu: rękawic bokserskich i akcesoriów ochronnych. Ochraniacze na szczękę, kaski na głowę czy suspensory na krocze są niezbędne w treningu każdego pięściarza, ale to od rękawic z reguły zaczyna się kompletowanie sprzętu. Pełnią również rolę ochronną: zabezpieczają nasze dłonie przed mikrourazami oraz amortyzują siłę uderzeń, zmniejszając w ten sposób obrażenia u przeciwnika czy sparingpartnera. Ich skuteczność działania wynika przede wszystkim z prawidłowego dopasowania pod kątem wagi i założonych celów treningowych.

Waga i rozmiar rękawic bokserskich

Podstawowym parametrem, pozwalającym dobrać rękawic bokserskich jest ich waga. Producenci podają ją w uncjach (OZ), zgodnie z anglosaskim systemem miar, gdzie jedna uncja wynosi ok. 28,34 gramów. Wpływ na wagę rękawic ma w największym stopniu rozmiar, gęstość i rodzaj zastosowanego w nich wypełnienia. Warty odnotowania jest fakt, że w przypadku lżejszych rękawic o wadze 6, 8 i 10 uncji, waga rękawic rośnie wprost proporcjonalnie do ilości pozostawionego w środku, wolnego miejsca, umożliwiającego wsunięcie ręki. Dzięki temu, na podstawie samej wagi rękawic, łatwiej jest oszacować rozmiar dłoni, dla którego dany model będzie odpowiedni. Jest to tym bardziej istotne, że producenci nie podają rozmiarów tego sprzętu, jak to ma miejsce np. przy sportowej odzieży. Począwszy od wagi 10 OZ, wewnętrzny rozmiar rękawic jest uniwersalny i odpowiedni dla większości dorosłych sportowców. Wraz z wagą rosną natomiast zewnętrzne gabaryty rękawicy, co zmienia ich możliwości zastosowań.

Najcięższe rękawice, o wadze rozpoczynającej się od 14 uncji, przeznaczone są do sparingów. Grubość zastosowanych wkładów pozwala najlepiej amortyzować siłę uderzeń, co jest najbezpieczniejsze dla sparującego partnera. Rękawice 12 OZ są uniwersalne, nadają się do ćwiczenia techniki, poszczególnych kombinacji, a także sparingów. Rękawice 10 OZ są stosowane powszechnie na zawodach, są także doskonałe do ćwiczeń na przyrządach, rozwijania szybkości, precyzji zadawania ciosów i doskonalenia techniki. Rozmiar 8 OZ jest przeznaczony dla kobiet, odpowiedni również do treningów dla młodzieży i osób o małych dłoniach. Najniższa waga to 6 uncji, charakteryzująca rękawice dla dzieci.

Warto zaznaczyć, że podczas zawodów amatorskich, olimpijskich, rękawice muszą być certyfikowane, dopuszczone do użycia przez AIBA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu, do którego należy m.in. Polski Związek Bokserski. Rękawice takie charakteryzują się najwyższą jakością wykonania i użytych materiałów, są sznurowane, mają podwójne szwy i co najmniej 3 warstwy wypełnienia.

Pozostałe parametry opisujące rękawice bokserskie

Szczegółowe cechy rękawic podawane przez producentów, opisują przede wszystkim ich budowę, rodzaj zastosowanych do wypełnień materiałów oraz sposób mocowania na ręce. Rękawice mogą być wykonane ze skóry naturalnej, syntetycznej, albo być wynikiem połączenia obu tych surowców. Zewnętrzna część wytwarza się wtedy zazwyczaj z prawdziwej skóry, wewnętrzną ze sztucznej. Do wypełnień najczęściej używa się kilku rodzajów pianki poliuretanowej lub wkładów żelowych, a wewnętrzną część obszywa oddychającym materiałem o strukturze przypominającej zamsz, lub skórą, tą samą, która użyta jest po zewnętrznej stronie rękawicy. Sposoby mocowania są 2: przy rękawicach treningowych używa się zapięcia na rzepy, co ułatwia ich szybkie zakładanie i zdejmowanie. Natomiast rękawice turniejowe muszą być wiązane, co niestety wymaga pomocy drugiej osoby podczas zakładania.

Zalecana intensywność użytkowania

Zdarza się  niekiedy, aczkolwiek niestety nie jest to zbyt powszechne zjawisko, że przy parametrach opisujących dany model rękawic jest informacja producenta dotycząca intensywności użytkowania sprzętu. Przykładem może być tutaj sklep internetowy Leone.pl, oficjalny dystrybutor sprzętu bokserskiego i odzieży sportowej włoskiej marki Leone. Taka informacja, podawana  w formie zalecanej częstotliwości treningów w skali tygodnia, jest pomocna zwłaszcza dla początkujących fighterów. Pomaga jeszcze lepiej dopasować sprzęt do potrzeb i preferencji trenującej osoby i lepiej zaplanować zakup kolejnych akcesoriów.

Materiał partnera