jaki drążek do podciągania

Najlepsze drążki do podciągania. Który wybrać i dlaczego? Porady i opinie.

Podciąganie się na drążku to klasyczne ćwiczenie siłowe, które pozwala Ci nie tylko pracować nad umięśnieniem ramion, ale także grzbietu i brzucha. Jeśli chcesz wzmocnić swoje mięśnie i zwiększyć ich wydolność – włącz je do codziennego treningu. To bardzo proste, ponieważ drążek do podciągania z łatwością zamontujesz także w swoim domu. Sprawdź, jak wybrać najlepszy. Poznaj typy drążków do podciągania i dowiedz się, na jakie parametry techniczne tego akcesorium sportowego zwrócić uwagę, aby kupić model idealny dla siebie.

Drążek do ćwiczeń – rodzaje

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór drążków do podciągania. Pomiędzy nimi znajdziesz zarówno te proste i klasyczne, jak i znacznie bardziej zaawansowane, dające szerokie pole do popisu przy ćwiczeniach. Najważniejsze typy to:

  • drążek do podciągania do ściany – mocowany za pomocą specjalnych wsporników, najczęściej za pomocą 6 śrub; odpowiedni do montowania na ścianach z cegieł oraz żelbetu, niepolecany do ścianek działowych typu k-g; wybierając ten model, zwróć uwagę na to, aby wspornik był odpowiednio długi, zapewniając Ci komfortową odległość od ściany (standard to ok. 50 cm), a także aby maksymalne obciążenie konstrukcji odpowiadało Twojej sylwetce;
  • drążek do sufitu – zajmuje mniej miejsca i możesz go zamontować niemal wszędzie – montowany za pomocą specjalnych śrub, z łatwością znajdziesz na rynku modele przyjmujące obciążenie nawet do 200 kg (co pozwala np. na wykonywanie podciągania z dodatkowymi ciężarkami),
  • drążek do podciągania na drzwi i inne przenośne konstrukcje – odpowiednie przede wszystkim dla osób lżejszych oraz wykonujących ćwiczenia dość okazjonalnie; wystarczy – po zawieszeniu na skrzydle drzwi – zapiąć tzw. klin bezpieczeństwa, aby móc się bezpiecznie podciągać; można go również wykorzystać do wykonywania innych ćwiczeń, takich jak pompki oraz brzuszki;
  • drążek rozporowy – najprostszy ze wszystkich, a zarazem zapewniający dobre warunki do ćwiczeń, zwłaszcza osobom szczuplejszym; montuje się go (najczęściej bez dodatkowych zabezpieczeń) do futryny drzwi, a sama konstrukcja trzyma się na miejscu pod wpływem siły rozporu.

Dla osób tęższych, które chcą postawić na intensywne ćwiczenia, najlepszym rozwiązaniem będą drążki na stałe mocowane czy to do ściany, czy też do sufitu. Lżejsze i bardziej „rekreacyjne” ćwiczenia pozwalają wybrać drążek rozporowy lub zawieszany na drzwi. Zanim wybierzesz, zwróć jednak koniecznie uwagę na maksymalne obciążenie i upewnij się, że go nie przekraczasz. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

 

Prosty drążek do ćwiczeń czy bardziej skomplikowana konstrukcja?

Wybór odpowiedniego dla siebie drążka do ćwiczeń wymaga nie tylko dopasowania sposobu jego montażu czy też maksymalnego obciążenia. Istotna jest też sama konstrukcja przyrządu do ćwiczeń. Na rynku znajdziesz bowiem zarówno drążki proste – a więc zwykłe, metalowe rurki, ewentualnie z odrobiną gąbki dla zwiększenia przyczepności dłoni, jak i zaawansowane modele ze specjalnymi uchwytami i zakrzywieniami.

Czy zatem wybrać prosty, czy bardziej zakrzywiony model? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem m.in. od tego, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym sportowcem (na początku zakrzywione uchwyty mogą Ci pomóc w podciągnięciu się, jednak prosta konstrukcja daje poczucie większej „naturalności” wykonywania ćwiczenia) oraz jaki trening wykonujesz.

Pamiętaj, że jeśli myślisz o podciąganiu się metodą młotkową, dobrym pomysłem będzie zakup drążka z dodatkowymi uchwytami. Niemniej jednak, jeśli preferujesz technikę nachwytu lub podchwytu, nadmiar dodatkowych elementów może stanowić dla Ciebie problem.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, kupując drążek do ćwiczeń?

Niezależnie od tego, na jakiego typu konstrukcję drążka do podciągania się zdecydujesz, kupując, przyjrzyj się:

  • marce zamawianego sprzętu – ćwiczenia na drążku słabej jakości mogą się zakończyć poważną kontuzją, dlatego upewnij się, że ten, który wybierzesz, ma solidną i niezawodną konstrukcję i uzyskał certyfikat bezpieczeństwa CE, ich szeroki wybór znajdziesz w sportowych sklepach
  • materiałowi, z którego zostały wykonane rączki – jeśli jest to wyłącznie metal, wyposaż się również w rękawiczki do ćwiczeń, które zapewnią Ci pewny chwyt także wówczas, gdy dłonie się spocą,
  • rozstaw uchwytów – im szerszy, tym bardziej różnorodną techniką możesz się podciągać.

Regularne podciąganie się to doskonałe uzupełnienie domowych treningów i prosta droga do zwiększenia siły mięśni. Wybierz więc odpowiedni dla siebie drążek i rozpocznij pracę nad własną kondycją!

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Sportbody.pl

Materiał partnera