Na co warto zwrócić uwagę wybierając narty zjazdowe?

Nasze pierwsze kroki na nartach stawiamy zwykle na sprzęcie z wypożyczalni. Chcemy przekonać się, czy narciarskie przygody na śniegu to rzeczywiście coś dla nas. Ktoś na oko wybiera dla nas buty i deski, próbujemy swoich sił, a gdy okazuje się, że zaczyna nas to wciągać, myślimy o zakupie własnych nart. Zaczynamy ich szukać i wtedy okazuje się, że rodzajów nart jest mnóstwo, a wybór jest tak potężny, że potrzebujemy porady. Przyjrzyjmy się w tym kontekście nartom zjazdowym.

Popularne typy nart zjazdowych na początek

Większość z nas zaczyna swoje przygody z nartami w czasie urlopowych i weekendowych wyjazdów w góry, podczas których chcemy po prostu wyszaleć się na śniegu. Pierwsze narty, których szukamy do zakupu, to zwykle narty zjazdowe. Na początek warto wziąć pod uwagę zakup nart z kategorii easy, allround lub all mountain (inaczej cross). Narty typu easy to krótkie narty o dużej elastyczności, które świetnie sprawdzają się na łagodnych, dobrze utrzymanych stokach – są dobrym wyborem, jeśli jazda na takich właśnie stokach interesuje nas w pierwszej kolejności. Narty typu allround są podobne, jednak sztywniejsze, łatwiej pokonywać nimi nierówności, lecz trzeba do tego nabrać wprawy. Narty typu all mountain, nieco szersze, sprawdzają się zarówno na twardych trasach, jak i na bardziej wiosennym śniegu.

Profesjonalne doradztwo produktowe w zakresie doboru sprzętu narciarskiego

Powyżej przedstawiliśmy jedynie podstawowy przegląd typów nart zjazdowych polecanych początkującym. Powiedzmy szczerze: naszym celem jest jedynie wskazanie, za czym na początku powinniśmy się rozglądać, jeśli po prostu interesuje nas rozeznanie – na przykład w kwestii cen. Najlepszym rozwiązaniem (nie tylko na początek) jest skorzystanie z profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru sprzętu narciarskiego, które oferuje wyspecjalizowana firma, jak Ekspert-Sport z Bielska-Białej. Narty muszą być dopasowane do naszego wzrostu, wagi, wieku, umiejętności jazdy oraz preferowanego stylu jazdy (długi lub krótki skręt). Narty muszą mieć odpowiednią długość, szerokość, twardość i promień skrętu. Właściwy wybór zależy też od założenia, w jakich warunkach planujemy naszych nart używać. Trzeba też oczywiście dobrać odpowiednie buty. Dopasowywanie butów narciarskich również najlepiej powierzyć specjalistom, którzy mogą dziś nawet stworzyć dla nas buty narciarskie na wymiar. Jeśli więc planujemy zakup nart, koniecznie powinniśmy odwiedzić sklep narciarski. Wskazówkę tą kierujemy przede wszystkim do początkujących, bo gwarantujemy, że jeśli narciarstwo stanie się naszym prawdziwym zainteresowaniem, szybko przekonamy się do odwiedzania sprawdzonego sklepu narciarskiego!

Materiał partnera