Kupno nart

Kupno czy wypożyczenie nart – wady i zalety obu rozwiązań

Szusowanie po stokach to niezwykła frajda. Nabieranie prędkości, możliwość poznawania nowych miejsc, cudowny klimat podczas zjazdu nocą… zalet można wymienić bez liku. Jednak podchodząc do tematu od praktyczniejszej strony, warto zauważyć, że wiele osób zastanawia się, czy kupować, czy wypożyczać narty. Otóż zależy to od doświadczenia, częstotliwości wyjazdów i podejścia do tematu. Dowiedz się więc, co w Twoim przypadku lepiej się sprawdzi.

Zalety i wady wypożyczania nart

Większość osób wypożycza narty. Niewątpliwe jednak jest to najlepsze rozwiązanie dla początkujących. Nie ma sensu zaopatrywać się w renomowane deski najlepszego producenta, jeśli jedziesz pierwszy raz na stok i nawet nie wiesz, czy polubisz ten sport. Poza tym w przypadku początkujących wynajem pozwala znacznie ograniczyć koszt rozpoczynania nowego hobby.

Jeśli jesteś już doświadczonym narciarzem, również możesz postawić na wypożyczanie. Koniec końców, podróż bez własnego sprzętu jest zdecydowanie wygodniejsza. Nie chodzi tylko o przelot samolotem, ale także przejazd autem. W przypadku podróży lotniczej istnieje ryzyko uszkodzenia nart – gdzie obsługa lotniska może nie się obyć z nimi delikatnie. Za to w przypadku wyboru auta konieczny element to bagażnik dachowy. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na taki luksus.

Poza tym nowe narty nie są wieczne. Zużywają się co kilka sezonów i trzeba je wymieniać na inne. Jeśli więc zależy Ci na finansowych aspektach i jeździsz okazjonalnie, wynajem nart może być najkorzystniejszy.

Pamiętaj jednak, że wiąże się to często z narażeniem na szwank… swoich nerwów. Kolejki w wypożyczalni bywają uciążliwe. W dodatku niektóre wypożyczalnie oferują zniszczony lub zużyty sprzęt. Jeśli jednak postawisz na dobry obiekt oferujący wynajem – żadna z tych sytuacji nie powinna zakłócić Twojego spokoju.

Zalety i wady kupna nart

Bez wątpienia jest to dobra opcja tylko dla doświadczonych miłośników jazdy na stokach. Osoby, które spędzają na nich wiele dni w roku, mają sprawdzone i ulubione trasy, dobrze czują się w tym sporcie, powinny rozważyć zakup.

Jak mówi specjalista z NartyKrakow.pl, własne narty to gwarancja sprawności technicznej i bezpieczeństwa. W dodatku nie musisz chodzić codziennie do wypożyczalni i stać
w znienawidzonych kolejkach – jesteś panem sytuacji.

Własne narty dają mnóstwo komfortu, są także doskonale dopasowane. Znasz je dobrze, wiesz także, jaka jest ich wytrzymałość, materiał i stan. Nikt wcześniej ich nie używał, więc nie martwisz się, że ktoś w chwili furii po nieudanym zjeździe, rzucał nimi o śnieg – oby tylko.

Niestety zakup nart to spory wydatek – zazwyczaj od tysiąca złotych wzwyż. Do tego konieczność zapewnienia miejsca na ich przechowywanie i kłopoty z ich przewozem bywają problematyczne. Mimo wszystko nie są to tak duże wady. Jeśli jednak nie masz pewności, czy to dobry pomysł, możesz zainwestować w inne akcesoria narciarskie. Buty, strój, kask, kijki – takie inwestycje są opłacalne nawet na wiele lat.

Materiał partnera