Kulturystyka, street workout czy CrossFit – co wybrać?

Jeżeli decydujesz się rozpocząć treningi, zrób to dobrze. W artykule przedstawimy najważniejsze argumenty „za i przeciw” popularnych dyscyplin sportowych, które ze względu na charakter wykonywanych ćwiczeń można ze sobą porównać. Bez względu, na co się zdecydujesz, pamiętaj, że to Ty musisz postawić pierwszy krok. Niech ten artykuł będzie początkiem czegoś wyjątkowego w Twoim życiu, nowym rozdziałem z wysportowanym Tobą w roli głównej, do dzieła!

Aktywność fizyczna niejedno ma imię

Ruch bez dwóch zdań jest podstawą egzystencji człowieka, a obok diety i snu to jedna z najważniejszych funkcji życiowych. Decydując się na uprawianie sportu, już od samego początku warto zrobić to, jak trzeba, zaczynając od dyscypliny, która pozwoli nam zachować regularność treningów bez uszczerbku na zdrowiu. 

Aktualnie olbrzymim zainteresowaniem cieszą się dyscypliny takie jak: kulturystyka, street workout czy CrossFit. Nie bój się enigmatycznych anglojęzycznych nazw, nawet jeżeli do tej pory nie miałeś styczności z aktywnością fizyczną. Większość z tych systemów treningowych to znane powszechnie metody ćwiczeniowe, które zostały wykorzystane na nowo, przybierając konkretną formułę treningową. 

Najważniejszą rzeczą to poznać każdą z aktywności, nawet teoretycznie, żeby przekonać się, z czym mamy do czynienia. Gotowi? Zaczynamy!

Kulturystyka – dyscyplina z tradycjami

Kulturystyka jest najbardziej znanym systemem ćwiczeniowym, który jest kultywowany na wszystkich siłowniach już od dawna. Najważniejszą ideą treningu kulturystycznego jest kształtowanie sylwetki oraz rzeźbienie mięśni ciała. Dzieje się to w większości przypadków przez żmudne wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem. Dużą rolą treningu kulturystycznego jest równoległa redukcja tkanki tłuszczowej w celu jeszcze lepszego uwydatnienia tkanki mięśniowej. 

Bez wątpienia kulturystyka hołduje idei kultu idealnego ciała. Jest to najstarsza z przytoczonych dyscyplin, a jej pasjonaci są wierni prostym ideom, takim jak ciężka praca i powolny progres treningowy. Może się wydawać na pierwszy rzut oka, że dyscyplina jest bardzo prosta, ale jest to często związane z wyrzeczeniami dotyczącymi diety czy nawet życia osobistego. 

Street workout – trening bez sprzętu

Street workout to trening z obciążeniem własnego ciała, który najczęściej odbywa się przy użyciu dostępnych powszechnie sprzętów treningowych w zabudowie miejskiej, takich jak siłownie plenerowe czy parki. Fundamentem street workoutu jest kalistenika, czyli wspomniane wyżej ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała (pompki, dipy, brzuszki). Trening, mimo iż znany od dawna, formę street workoutu zyskał dopiero w 2009 roku.

Street workout to fundament siłowy wielu dyscyplin, takich jak parkour oraz sztuki walki. To najbardziej otwarta dyscyplina, dająca wiele swobody, dzięki której możesz nie tylko wzmocnić swoje ciało, ale również uwolnić swoją kreatywność. Ciekawostką jest, że największe grupy uprawiające tę dyscyplinę znajdziemy tuż obok naszego kraju – na Ukrainie oraz w Rosji, skąd pochodzą mistrzowie street workoutu.  

W treningach street workoutu wykorzystuję się w znakomitej większości ćwiczenia kalisteniczne. Ćwiczeniami, które wchodzą w skład tak zwanej „bazy”, są pompki, podciągnięcia oraz dipy. Dodatkowo wiele ćwiczeń pochodzi z gimnastyki – front lever, back lever czy planche.

CrossFit – ćwiczenia dla każdego

CrossFit to najmłodsza z przytoczonych wyżej dyscyplin. Fundamentem programowania treningowego jest dźwiganie ciężarów, ćwiczenia metaboliczne oraz gimnastyka. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy nie cierpią monotonii treningowej i mają potrzebę rywalizacji każdego dnia. Wbrew obiegowej opinii CrossFit nie jest kontuzjogenny, a ćwiczenia wykonywane podczas treningów to dobrze znane klasyki, takie jak: przysiady, pompki, podciągnięcia, bieganie, etc.

CrossFit może trenować każdy, bez względu na staż treningowy, wiek i stopień zaawansowania. Dzięki skalowaniu ćwiczeń każdy jest w stanie zrobić trening dnia (WOD), dopasowując odpowiednią wersję ćwiczenia do własnych możliwości. Piękno CrossFitu ujawnia się, kiedy amator może ścigać się z zaawansowanym zawodnikiem. Zdrowa rywalizacja sprawia, że każdy z trenujących kibicuje innym po skończonym treningu, wspierając go mentalnie w jego ukończeniu. To społeczność ludzi sprawia, że CrossFit jest wyjątkową i wartą uwagi dyscypliną.

Podsumowanie

Bez względu na to, którą aktywność wybierzesz, najważniejsze jest to, żeby się ruszać. W zdrowym ciele zdrowy duch – dzięki treningom osiągniesz równowagę w życiu codziennym, zadbasz o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a może nawet zakochasz się bezgranicznie w ćwiczeniach, a sport przekształci się w Twój nałóg 🙂 Jeśli tak się stanie, nie zapomnij „uzbroić” się w najlepszy sprzęt – wszystko, co potrzebne do CrossFitu, street workoutu i kulturystyki znajdziesz na stronie www.unbrokenstore.com.

Materiał partnera