Sklep rowerowy

Które rowery nadają się idealnie do jazdy po mieście?

Jazda na rowerze kojarzy się głównie z rekreacją i sportem. Nie każdy postrzega ten pojazd jako środek lokomocji ułatwiający dojazdy do pracy, szkoły czy na zakupy. Mimo to, dzięki niemu można połączyć przyjemne z pożytecznym: uniezależniając się od komunikacji miejskiej i zaliczając codzienną porcję aktywności. Rowery dostępne w sklepach różnią się budową i dodatkowym wyposażeniem. Które z nich najlepiej sprawdzą się podczas jazdy po mieście?

Rodzaj roweru a forma aktywności – czy to ma znaczenie?

W latach 70. ubiegłego wieku w sklepach rowerowych można było kupić jedynie dwa czy trzy rodzaje tych jednośladów. Każdy chłopak chciał mieć elegancką, wyścigową kolarkę. Charakteryzowała się ona dużymi, cienkimi kołami oraz nisko umieszczoną kierownicą, którą kształtem przypominała rogi byka. Panie sięgały po damki, nieco bardziej subtelne, z mniejszymi kołami i kierownicą na wysokiej sztycy. Pozwalała ona zachować wyprostowaną postawę podczas jazdy. Dzieciom proponowano składaki – kolorowe, na małych kołach, z możliwością spakowania do bagażnika samochodu.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli odpowiednich do różnych form aktywności. Możesz więc wybrać taki model, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb.

Jaki rower do miasta?

Wybierając odpowiedni dla siebie model – niezależnie od jego przeznaczenia – weź pod uwagę swój wzrost i zwróć szczególną uwagę na rozmiar kół i ramy. Gdy elementy te będą źle dobrane, utrudnią jazdę, a w najgorszym przypadku mogą spowodować kontuzję. Pamiętaj także o własnych potrzebach i upodobaniach. Jazda na rowerze powinna być wygodna, komfortowa i bezpieczna.

W sklepach rowerowych takich jak na przykład Sawera-Bike w Nowym Targu dostępnych jest wiele różnych modeli rowerów miejskich – damskich i męskich. Modele do jazdy po mieście to nie tylko modne ostatnimi czasy klasyczne rowery „holenderskie”. Do jednośladów, które z powodzeniem sprawdzą się w takich warunkach zaliczamy także:

  • rowery typu fitness,
  • rowery crossowe,
  • rowery trekkingowe.

Jeśli chcesz mieć szybki i lekki rower, wybierz model typu fitness bez amortyzatora. Jeżeli zależy ci na szybkości i dobrej amortyzacji, postaw na rower trekkingowy lub crossowy. Te ostatnie stanowią dobry wybór zarówno dla miłośników jazdy terenowej, jak i fanów poruszania się rowerem po mieście. Modele crossowe mogą łączyć w sobie zalety rowerów turystycznych i miejskich.

Do jazdy po mieście wybierane są również rowery elektryczne. Dzięki nim możesz pokonywać dłuższe trasy, oszczędzając energię. Takie rozwiązanie docenią szczególnie te osoby, które planują dojeżdżać codziennie do pracy. Silnik w e-bike’u umożliwia swobodną jazdę  nawet podczas silnego wiatru. Taki rower  to również dobra propozycja dla amatorów wycieczek po terenach zabudowanych, osób starszych oraz tych, których zdrowie i kondycja nie pozwalają na korzystanie z tradycyjnych modeli. Godne polecenia są rowery elektryczne z najlepszymi dostępnymi na rynku bateriami Shimano, które po 1000 cyklach ładowania tracą zaledwie 40% pojemności.

Materiał partnera