Wymiana kółek w rolkach

Które elementy w rolkach podlegają wymianie?

Rolki nie są wieczne. Istnieją ich elementy, które muszą podlegać regularnej wymianie – kółka i łożyska. Zamiana jest konieczna z powodu zużycia kółek i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jak prawidłowo zadbać o kółka i łożyska, aby służyły użytkownikowi jak najdłużej? Jak dbać o rolki? Kiedy i jak należy przełożyć kółka? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Od czego zależy trwałość kółek?

Trwałość i wytrzymałość kółek do rolek zależy od kilku czynników, np. rodzaju mieszanki, twardości i profilu tego elementu, a także częstotliwości jazdy. Ważny jest również sposób hamowania (istnieją techniki, które przyspieszają zużycie kół), waga użytkownika, technika jazdy i rodzaj nawierzchni, po której odbywa się jazda.

Jak zadbać o kółka w rolkach?

Istnieje jeden sposób, który znacznie przedłuża żywotność sprzętu. Pomóc może regularne przekładanie i obracanie kółek. Użytkownik musi zwrócić uwagę na styl swojej jazdy – musi równomiernie wycierać kółka i unikać sytuacji, w której element zostaje nadmiernie starty tylko z jednej strony. Należy pamiętać, że kółka mają tendencję do ścierania się od wewnętrznej strony.

Podczas jazdy najbardziej obciążone jest pierwsze i ostatnie kółko. Zagrożenie czołowego elementu wiąże się z pochyloną pozycją rolkarza. Ostatnie kółko jest natomiast narażone szczególnie w przypadku nagłych skrętów i skoków z lądowaniem przodem.

Jeżeli dokonujemy wymiany kółek, należy dokonać zamiany wszystkich elementów – nie tylko tego zużytego. Ważny jest również zakup dobrej jakości elementów, pochodzących od sprawdzonych producentów. Przykładem profesjonalnej hurtowni, która od wielu lat zajmuje się dystrybucją i sprzedażą sprzętu do rolek, jest sklep internetowy Roweryrolki.pl z Krakowa. Można tu zakupić również rowery, wrotki, hulajnogi czy kaski i ochraniacze.

Kiedy najlepiej przełożyć kółka?

Przekładanie kółek jest dobrym sposobem na przedłużenie żywotności rolek. Polega ono na zmianie pozycji kółek. Należy tego dokonać szczególnie w sytuacji, gdy profil jednego z kółek wydaje się bardziej wytarty z jednej (wewnętrznej) strony. Warto zwracać uwagę na komfort jazdy – jeżeli użytkownik poczuje, że jedna z rolek samoistnie zmienia tor lub wymusza nieprawidłową pozycję kostki, przekładanie będzie obowiązkowe.

Każdy rolkarz powinien także regularnie obserwować kółka. Jeżeli zauważy, że profil danego elementu zaczyna przypominać trójkąt prostokątny, również koniecznie musi je przełożyć. Regularne przekładanie spowoduje, że kółka przybiorą pożądany kształt stożka.

Materiał partnera