mężczyzna zjeżdża na nartach

Jakie są firmy produkujące narty zjazdowe?

Kiedy termometr zaczyna wskazywać temperaturę na minusie to znak dla wielu fanów sportu, że korki piłkarskie należy wymienić na buty narciarskie a koszykarskie koszulki zastąpić ciepłą odzieżą termo aktywną. Sezon na narty już trwa i pomimo wielu problemów w dniu pisania artykułu, ludzie lgną na narty. Zyskuje na tamy skitur, gdyż szlaki turystyczne nie są zamknięty, ale narciarze zjazdowi tylko czekają na dzień otwarcia stoków. W tym oczekiwaniu chcemy pomówić trochę o najlepszych producentach nart zjazdowych o tym jaką mają historię i czym zajmują się obecnie. Jak wiadomo rynek narciarstwa jest przepełniony różnymi firmami, a na które naprawdę warto zwrócić uwagę?

Skoro mówmy o nartach ciężko nie wspomnieć o austriackiej firmy Atomic powstałej w roku 1955. Austria jest krajem, w którym narciarze nie mają prawa narzekać na słabą infrastrukturę. Wiele ośrodków narciarskich sprzyjało rozwojowi narciarstwa, chociaż część z nich jest następstwem popularyzacji nart. W chwili pisania tego artykułu Atomic produkuje 600 tysięcy par nart zjazdowych każdego roku. Liczba robiąca wrażenie, ale nie ma co się dziwić w końcu Atomic produkuje sprzęt dla amatorów i profesjonalistów. Ci drudzy to często medaliści najważniejszych imprez sportowych, co już samo w sobie jest wyznacznikiem sprawdzonej marki.

Narty Atomic produkowane są dla osób o różnym stopniu zaawansowania co pozwala dotrzeć do większego grona odbiorców. Pomimo sporego zaangażowania w sport to amatorzy stanowią największą część rynku i Atomic zdaje sobie z tego sprawę. Niedzielni narciarze mają dostęp do szerokiej gamy produktowej zapewniającej doskonałą zabawę na stoku.

Narty zjazdowe Salomon

Francja, rok 1947 wśród producentów nart, których nie było zbyt wielu wkracza Salomon. Firma stworzona przez Francois Salomona pośrodku Alp odegrała bardzo ważną rolę dla rozwoju narciarstwa. Początkowo firma rodzinna skupiała się na produkcji krawędzi do nart. Przejście do kolejnego etapu zajęło dekadę, ale to wciąż nie były narty a wiązania narciarskie. To Właśnie dzięki Salomon obecnie nie wiążemy butów do nart, a możemy korzystać z wiązań zamontowanych w nartach. Rozwój tego rozwiązania sprawił, że marka stała się globalnym liderem w produkcji wiązań narciarskich.

Ogromna wiedza zdobyta w ten sposób pozwoliła na sprawdzenie sił w rynku nart. Pierwsze narty Salomon S9000 bardzo dobrze się przyjęły i utwierdziły w przekonaniu właściciela, że warto inwestować w rozwój.

Obecnie narty salom to sprzęt trwały i dopasowany do indywidualnych wymagań narciarzy.

Narty zjazdowe Volkl

Czas przedstawić najstarszego zawodnika w zestawieniu jest nim niemiecka firma Volkl, która powstała w 1923 roku. Czy w tym wypadku „Made in Germany” również oznacza jakość? Jak najbardziej, firma na bazie swoich doświadczeń produkuje obecnie doskonałe narty, ale spójrzmy jeszcze w historię.

Georg Volkl zajmował się produkcją wozów konnych a jego syn Franz rozbudował ofertę o łodzie i sanki a od 1923 narty. Kolejne lata do modernizacja podejścia do produkcji nart i korzystanie z nowych technologii. Istotnym momentem w historii firmy było wypuszczenie na rynek nart Zebra-Ski, które okazały się trafiać w gusta narciarzy. Kolejne lata to dalszy rozwój oraz poszerzenie oferty o deski snowboardowe.

Narty zjazdowe Head

Narciarstwo kojarzy się nieoderwalnie ze Skandynawią i trudno zaprzeczyć, że ten region miał znaczące znaczenie dla propagowania nart jako środka transportu, ale historia współczesnego narciarstwa to głównie rejon Alp. Zaskoczenie, bo marka Head powstała w Stanach zjednoczonych i odegrała bardzo istotną rolę w rozwoju narciarstwa na świecie. Firma powstała w roku 1950 a jej ojcem jest Howard Head. Człowiek ten zajmował się na etacie pracą jako inżynier lotnictwa, było to kluczowe, gdyż pewnego dnia wybrał się na wycieczkę narciarską był zdziwiony, dlaczego narty wciąż są kawałkiem drewna, gdy w samolotach wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Pierwsze narty były połączeniem tworzyw i drewna, znacząco poprawiły skręcanie i wytrzymałość nart.

Obecnie narty Head produkowane są z myślą o mężczyznach, kobietach i dzieciach z umiejętnościami na różnym poziomie. Szeroki wybór nart pozwala na dobór najlepszych nart pod swój styl jazdy.

https://www.skisport.com.pl/narty-zjazdowe