nauka pływania

Jaki wiek jest najlepszy na naukę pływania?

Pływanie niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Poprawia wydolność oddechową, koordynację ruchową oraz pozwala na eliminację wad postawy. Dlatego jest to aktywność szczególnie polecana dzieciom. Wielu rodziców zastanawia się więc, jaki wiek jest najlepszy na naukę pływania. Odpowiedź jest prosta: nigdy nie jest za wcześnie… ale również nigdy nie jest za późno!

Dziecko można oswajać z wodą już w wieku niemowlęcym

Mniej więcej do 6-8 miesiąca życia niemowlęta posiadają odruch z życia płodowego, dzięki któremu zamykają usta podczas kontaktu z wodą. To idealny czas na oswajanie niemowląt z nieco inną wodą niż ta, w której spędziły 9 miesięcy swojego życia.

W tym wieku nie można mówić o nauce pływania – to oswajanie z wodą, a także możliwość dostarczenia dziecku nowych bodźców w innym niż znajome otoczenie środowisku. Ruchy dziecka są nieskoordynowane i jedyne, co można zaoferować dziecku, to oswajanie z wodą, ćwiczenia ruchowe oraz ćwiczenia wstrzymywania oddechu. Jest to jednak bardzo ważne dla późniejszej nauki pływania – starsze dziecko nie będzie dzięki temu bało się wody i chętnie podejmie się różnych zadań zaproponowanych przez trenera. Dlatego już kilkumiesięczne niemowlę można z powodzeniem zabrać na basen.

Najlepszy wiek na naukę pływania

Samodzielną naukę pływania mogą rozpocząć dzieci w wieku 4-5 lat. Są wówczas na tyle samodzielne, by mogły zostać bez rodziców, pod czujnym okiem doświadczonego instruktora. Jeżeli dziecko nie boi się wody, doskonałym pomysłem będą zajęcia grupowe, w kameralnych grupach liczących od 6 do 8 osób. Nauka wśród rówieśników będzie dla dzieci nie tylko lekcją doskonalenia swoich umiejętności, ale również formą świetnej zabawy. Autorski program szkoły pływania Neptun Sport z Wrocławia daje doskonałe rezultaty. Oprócz nauki pływania dzieci uczone są również podstaw ratownictwa wodnego. Na zdobywanie tego typu wiedzy również nigdy nie jest za wcześnie – nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

Zajęcia grupowe to nie jedyna forma lekcji. Dzieci, które boją się wody albo nie potrafią się skupić w większej grupie kursantów, mogą pod opieką instruktora skorzystać z lekcji indywidualnych lub w grupie maksymalnie dwóch-trzech osób (na przykład razem z rodzeństwem).

Warto pamiętać, że do nauki pływania nie można dziecka zmuszać. Jeśli dziecko boi się wody, zajęcia na basenie tylko zwiększą obawy przed wodą, które uaktywnią się w dorosłym życiu. A na naukę pływania nigdy nie jest za późno.

Pływać każdy może

Nic straconego, jeśli z jakichś powodów nie nauczymy się pływać w wieku dziecięcym. Na naukę pływania nigdy nie jest za późno – i tę umiejętności mogą nabyć zarówno nastolatki, jak i dorośli. Pływania można nauczyć się od zera w każdym wieku. A po przyswojeniu podstawowych technik pływania skorzystać z lekcji doskonalących. Jeśli jednak nie mamy wystarczająco samozaparcia, skorzystajmy z pomocy doświadczonych instruktorów. W obecności trenera łatwiej opanujemy lęk przed wodą, a tym samym szybciej nauczymy się pływać.

Materiał partnera