Odpowiedni ubiór sportowy

Jaki ubiór chroni przed nadmiernym poceniem w trakcie wysiłku fizycznego?

Aktywność fizyczna wymaga dopasowania stroju do konkretnego jej typu i intensywności. Poszczególne elementy koszulki, legginsów czy spodenek są projektowane pod kątem specyfiki danej dyscypliny, dzięki czemu znacząco poprawiają jakość oraz komfort treningu. Odpowiadają za wygodę i bezpieczeństwo użytkownika, minimalizują ryzyko otarć i odparzeń, pozwalają na odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Dowiedz się, jak to możliwe!

Charakterystyka odzieży sportowej

Odpowiedni strój do ćwiczeń cechuje się właściwościami, które ułatwiają uprawnianie sportu. Krój i materiał pomagają poprawić wydolność organizmu, stabilność i wyeliminować ryzyko przeciążenia kończyn. Umożliwiają też skuteczne odprowadzaniu potu z powierzchni ciała oraz zapobieganie otarciom.

Odzież dedykowana osobom aktywnym fizycznie jest na ogół wykonywana z bawełny lub nowoczesnych, syntetycznych tekstyliów. Jak wskazują specjaliści z firmy Nordica Sport, bawełna jest popularna, jednak nie pozwala na odpowiednio sprawne odprowadzanie potu, co może być problemem przy cięższym wysiłku. W efekcie może ona nasiąkać, stać się cięższą i powodować bolesne obtarcia oraz odparzenia.

Sposób na nadmierne pocenie się podczas aktywności fizycznej

Nowoczesna garderoba sportowa, wykonana z materiałów syntetycznych, zapewnia właściwe odprowadzenie potu z powierzchni skóry. Powinna być ona dopasowana do typu aktywności fizycznej, miejsca jej wykonywania i intensywności ćwiczeń.

Odzież ta nie hamuje procesu pocenia się. Warto pamiętać, że wydzielanie potu jest naturalną formą ochładzania się organizmu. Jest on potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Za to nadmierne pocenie się podczas ćwiczeń fizycznych wynika z podniesienia się temperatury ciała, może być przyczyną pewnego dyskomfortu. Odpowiedni ubiór sportowy „oddycha” i oddaje na zewnątrz wilgoć. Tzw. odzież funkcyjna o właściwościach termoaktywnych idealnie odpowiada na potrzeby organizmu i utrzymuje jego temperaturę na właściwym poziomie. Zastosowanie w niej włókien syntetycznych pozwala na wchłonięcie oraz odparowanie nadmiaru potu z powierzchni skóry.

Skutkiem tego, produkowany podczas aktywności pot nie gromadzi się na skórze, a ciało pozostaje suche. Należy jednak zadbać o idealne dobranie rozmiaru wszystkich elementów garderoby, ponieważ tylko odpowiednio dopasowane spełnią swoje funkcje. Mają one być niejako drugą skórą, jednak bez poczucia zbyt mocnego opinania ciała. Konieczne jest, by szwy były ledwo wyczuwalne i płaskie – tylko takie nie będą powodować podrażnień.

Materiał partnera