Jaki rower kupić? Rodzaje rowerów w zależności od przeznaczenia

Jazda rowerem jest nie tylko przyjemna, ale również dobra dla naszego zdrowia i środowiska. Nic więc dziwnego, że wiele osób postanawia kupić sobie rower.

Często jednak nie wiemy jakie są rodzaje rowerów i który z nich będzie dla nas najodpowiedniejszy. Poznajmy więc wszystkie rodzaje rowerów i sprawdźmy czym się charakteryzują.

Typy rowerów w zależności od przeznaczenia

Obecnie możemy wymienić wiele rodzajów rowerów, które różnią się między sobą budową, wielkością kół, szerokością opon oraz innymi parametrami. Rodzaje rowerów współczesnych określa się na podstawie ich przeznaczenia – dlatego też możemy wymienić rowery codziennego użytku oraz rodzaje rowerów wyczynowych. Postarajmy się je przybliżyć. Aby wiedzieć więcej warto przeczytać rozbudowany artykuł poradnikowy o tytule “Jaki rower kupić“, którego autorem jest polski producent rowerów – marka Tabou ze Szczytna.

Rowery górskie – MTB

Wśród typów rowerów, które cieszą się sporą popularnością wymienić należy rowery górskie znane jako rowery MTB. To kategoria rowerów, która przeznaczona jest do jazdy po trudniejszym terenie. Posiadają wzmocnione ramy, amortyzatory oraz opony z głębokim bieżnikiem. Bardzo szeroką ofertę tego typu rowerów w przystępnych cenach ma polski producent – firma Tabou.

Rowery crossowe

Kolejnym rodzajem rowerów jest rower crossowy. Przeznaczenie tego typu jednośladów to przede wszystkim jazda po równych asfaltowych i szutrowych drogach. Z powodzeniem mogą być jednak wykorzystywane również w mieście. Charakteryzują się lekkością.

Rowery trekkingowe

Rower trekkingowy to współczesny rower, który łączy w sobie zalety roweru miejskiego i crossowego. Wygodna wyprostowana pozycja zapewnia komfort. Rower ten jest również przygotowany do dalekich wypadów dzięki wyposażeniu podróżnemu – znajdziemy w nim między innym bagażnik, do którego możemy przyczepić podróżne sakwy czy torby.

Rowery miejskie

Prawdziwy hit ostatnich lat. Stylowe, kolorowe i eleganckie coraz częściej wypierają samochody i służą nam na co dzień. Ich przeznaczeniem jest spokojna jazda po mieście. Posiadają duże, wąskie opony, wygodne siodełka, krótsze ramy. Dzięki temu jeździmy na nich w wygodnej, wyprostowanej pozycji.

Rowery młodzieżowe – dla juniorów

Wymieniając rodzaje rowerów współczesnych nie sposób nie wspomnieć o rowerach młodzieżowych, które są dobrym wstępem przed zakupem pierwszego “dorosłego” jednośladu. Czym się charakteryzują? Najczęściej, posiadają one te same elementy wyposażenia co rowery MTB jednocześnie jednak mając mniejszą średnicę kół.

Rowery BMX

Rower nie musi służyć tylko do jazdy. Sporo osób wykorzystuje go również do trenowania rozmaitych trików i zabaw. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się rowery BMX. Posiadają one bardzo wytrzymałe, stalowe ramy, pozbawione są błotnika, bagażnika i innych elementów, które mogłyby zostać uszkodzone w trakcie treningu.

Rowery dla dzieci

W ofercie dobrych marek rowerowych znajdziemy również rowery dla dzieci, które posiadają specjalne rozwiązania ułatwiające naukę jazdy. Wśród nich wymienić możemy między innymi boczne kółka oraz drążek, dzięki któremu opiekun dziecka może pomóc mu w utrzymywaniu równowagi.

Jak widać, różnorodność rowerów sprawia, że każdy może wybrać to, czego potrzebuje.

Materiał partnera