sport

Jak wygląda kurs kitesurfingu?

Niektórym ludziom nie wystarcza bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy rolkach. Oni stworzeni są do sportów ekstremalnych, których rodzajów również nie brakuje. Od wspinaczek górskich, przez off-road, po różnego rodzaje sporty wodne – wakeboarding, windsurfing czy kitesurfing, którego charakterystykę zamieszczamy poniżej. Informujemy także, czego można spodziewać się po kursie kitesurfingu – zapraszamy!

Na czym polega kitesurfing?

Kitesurfing należy do sportów sezonowych. Do jego uprawiania wymagane są sporej wielkości, otwarte akweny wodne. Każdy amator kitesurfingu cechuje się bardzo dużą koncentracją, balansem ciała, ale również umiejętnościami, które są niezbędne do okiełznania zarówno wody, jak i wiatru. Oprócz tego musi mieć odpowiedni sprzęt, do którego zaliczają się przede wszystkim: deska oraz latawiec, który jest dla deski siłą napędową.

Teoria uprawiania kitesurfingu wydaje się prosta – wystarczy łapać wiatr w latawiec w taki sposób, aby poruszać się w zaplanowanym kierunku, ślizgając się po krawędzi deski. W praktyce może to wyglądać zupełnie inaczej, dlatego warto na początku zapisać się na kurs kitesurfingu, który ma na celu przygotowanie do samodzielnej przygody z deską i latawcem.

Jak wygląda nauka kitesurfingu podczas kursu?

Nauka kitesurfingu odbywa się w czasie wyjazdów na wydzielone akweny z długą płycizną, piaszczystym dnem i bardzo małą falą – wyjaśnia instruktor z EH School, która oferuje m.in. kursy i obozy kitesurfingowe. – Ponadto dbamy o to, aby na wybranych przez nas terenach znajdowały się długie pasy plaży, częściowo porośnięte trawą, dzięki czemu można z łatwością złożyć na nich czysty i niezapiaszczony latawiec. Każdy kursant otrzymuje u nas kamizelkę asekuracyjną, kask, trapez, latawiec oraz deskę.

W trakcie pierwszych dwóch godzin przyszli kitesurferzy zapoznają się z teorią i zasadami bezpieczeństwa – jak używać sprzętu i pilotować małego latawca. W części drugiej, która trwa już cztery godziny, kursanci uczą się rozkładać sprzęt, sterować dużym latawcem, a ponadto wprowadzane są ćwiczenia body drag oraz self rescue, mające na celu doskonalić utrzymywanie równowagi i prawidłowej sylwetki podczas surfowania.

W tyle samo trwającej części trzeciej wkracza już zaawansowana teoria i pojawiają się pierwsze ślizgi na desce oraz próby zwrotów, a podczas trzygodzinnej części czwartej adepci doskonalą sztukę pływania na halsie, uczą się zwrotów i wykonują pierwszy skok. Elementem końcowym są pierwsze przepłynięte metry na desce i samodzielna kontrola nad latawcem oraz pierwsze kontrolowane skoki. Nie pozostaje nic innego, jak tylko wziąć udział w kursie, aby móc bezpiecznie i bez strachu surfować po falach morza, słonego jeziora czy zalewu.

Materiał partnera