siodełko szosowe

Jak poprawnie ustawić siodełko szosowe, aby jazda na szosówce była komfortowa?

Regulacja siodełka w rowerze ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Szczególnie rowerzyści jeżdżący na szosówkach powinni mieć na uwadze istotność prawidłowego ustawienia siodełka w swoim dwukołowym pojeździe. Jazda na rowerze szosowym, ze względu na swoje zaawansowanie, wymaga od rowerzysty zachowania dużej precyzji w przystosowywaniu swojego roweru do podróży. W naszym artykule podpowiadamy, jak ustawić siodełko w rowerze szosowym.

Możliwe sposoby na ustawienie wysokości siodełka w szosówce

Ustawienie siodełka w rowerze szosowym jest niezwykle ważnym zadaniem, które staje przed każdym rowerzystą personalizującym swój nowy pojazd. Warto przy tym dodać, że sam wybór właściwego siodełka jest dużym wyzwaniem, w związku z tym zawsze dobrze być zorientowanym, na jakie produkty warto zwracać uwagę, tj. – które z dostępnych cieszą się szczególnym uznaniem. Przykładem dobrego wyrobu jest na przykład siodełko szosowe marki Giant czy siodełko marki Bontrager.

Dopasowując do siebie siodełko, należy przede wszystkim ustawić jego wysokość. Można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszą metodą na zrealizowanie tego zadania jest włożenie całego stroju do jazdy szosowej (który jest zazwyczaj wkładany przez danego rowerzystę), wejście na rower, usadowienie się na siodełku, postawienie nogi na pedale (rozciągając ją w maksymalny sposób) i dopasowanie siodełka do wymiarów swojego ciała.

Przedstawiciele sklepów rowerowych, takich jak Bike Multi Sport, wskazują jednak, że istnieje zdecydowanie dokładniejszy sposób, lepszy dla rowerzystów jeżdżących na szosówkach. Wybierając tę metodę, rowerzysta powinien wykonać następujące kroki:

  1. Włożyć spodnie i skarpetki, których używa zazwyczaj do jazdy szosowej.
  2. Stanąć tyłem przy ścianie i ustawić stopy na szerokość bioder.
  3. Włożyć między nogi płaski i długi przedmiot (np. książkę lub poziomicę), pilnując, by był idealnie równoległy do podłoża.
  4. Zmierzyć długość nogi od ziemi do krocza.
  5. Od otrzymanego wyniku odjąć 10 cm lub pomnożyć go przez 0,883. Dzięki temu uzyskana zostanie wartość wysokości siodełka od środka osi suportu do górnej części siodełka.

Regulacja kąta pochylenia

Nie można też zapominać o ustawieniu prawidłowego kąta pochylenia siodełka. Rowerzyści praktykujący jazdę szosową powinni zadbać o stosunkowo duże pochylenie siedziska – chyba że są początkujący, wówczas należy stopniowo obniżać siodło, by móc się przyzwyczaić do nietypowego ułożenia siedziska.

Pamiętajmy – prawidłowe ułożenie siedziska przesądza nie tylko o komforcie rowerzysty podczas jazdy, który jest oczywiście niezwykle ważny, ale i o jego bezpieczeństwie. Jeśli siodełko będzie wyregulowane w nieodpowiedni sposób, zwiększone zostanie ryzyko doznania kontuzji.

Materiał partnera