Jazda na łyżwach

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

Łyżwiarstwo to sport, który niewątpliwie ma dużo uroku i wielu osobom kojarzy się nieodłącznie z nadejściem zimy. Nic zatem dziwnego, że cieszy się on taką popularnością i chcą się go uczyć zarówno dzieci, jak i dorośli. O czym warto pamiętać, decydując się na wyjście na lodowisko? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się, czego potrzebujesz do jazdy na łyżwach oraz jak rozpocząć naukę.

Podstawy jazdy na łyżwach

Jazda na łyżwach to często dobra zabawa, ale aby rzeczywiście tak było, konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim podczas nauki warto stosować metodę małych kroków i nie ryzykować wyczynów, na które nie jest się gotowym. Poza tym, kluczową kwestią jest odpowiednio dobrany strój i dobrze dopasowane łyżwy. Co do nauki, często najlepszym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnego trenera, tak aby nie nabyć błędnych nawyków, których trudno się później pozbyć.

Na łyżwach ważne jest utrzymanie równowagi, na początku można zatem rozłożyć ramiona, aby łatwiej było ją zachować. Istotne jest również przeniesienie ciężaru ciała na przód stóp, co ma szczególne znaczenie podczas upadku (można wówczas użyć dłoni do amortyzacji). Pamiętaj, że nogi powinny znajdować się w niedalekiej odległości od siebie. Kolejny ważny element to hamowanie, w końcu poza jazdą trzeba nauczyć się również bezpiecznego zatrzymywania się.

Jak dobrać łyżwy?

Bardzo trudno dobrze się bawić na lodowisku bez dopasowanych łyżew. Na początek warto stawiać na produkty przeznaczone dla amatorów. Łyżwy różnią się od siebie między innymi budową, dlatego najlepiej dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych modeli od profesjonalnego pracownika sklepu. Kluczowe znaczenie ma też oczywiście rozmiar, noga musi być stabilna.

Łyżwy można kupić również przez Internet, na przykład w firmie Nordica Sport, wówczas należy zmierzyć stopę i dobrać rozmiar według wytycznych znajdujących się w opisie produktu. Podczas przygotowań do wyjścia na lodowisko konieczny jest wybór stroju dopasowanego do temperatury. Przydatne mogą się okazać również akcesoria takie jak rękawiczki i czapka, a także kask oraz ochraniacze, zwłaszcza w przypadku początkujących.

Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, bo zdecydowanie zwiększy to gwarancję dobrej zabawy na lodowisku. Łyżwiarstwo to piękny sport, ale priorytetem powinno być bezpieczeństwo, tak aby nie okazało się, że rozrywka ta przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Materiał partnera