hantle

Hantle żeliwne czy bitumiczne – które są lepsze?

Jeżeli planujesz urozmaicić swoje treningi w domu ćwiczeniami siłowymi lub dopiero zastanawiasz się nad najlepszym sposobem rozpoczęcia przygody z aktywnością fizyczną i dbaniem o formę, koniecznie zwróć uwagę na hantle. Będąc jednym z najprostszych przyrządów do ćwiczeń, hantle dają szerokie możliwości wykonywania ćwiczeń ogólnorozwojowych, siłowych i fitness, a nawet rehabilitacyjnych.

Hantle są doskonałym przyrządem sportowym i często stanowią podstawowy, najważniejszy element wyposażenia domowej siłowni – przekonuje nasz rozmówca z firmy Prosport. Ćwiczenia z hantlami mogą stanowić doskonałe urozmaicenie treningu górnych partii ciała, dzięki czemu pomagają w szybkim i przyjemnym modelowaniu atrakcyjnej sylwetki.

Oczywiście, bardzo ważny jest wybór odpowiednich hantli. Dla amatora zakup nawet tak podstawowego sprzętu może być wyzwaniem, ponieważ obecnie dostępny jest szeroki wybór hantli z różnych materiałów. Czym różnią się hantle żeliwne od bitumicznych i czy któreś z nich są naprawdę lepsze?

Kiedy wybrać hantle żeliwne?

Najważniejszą zaletą hantli żeliwnych jest stosunek wielkości do wagi. Żeliwo jest materiałem bardzo ciężkim, toteż wykonane z niego hantle 10 kg będą mniejsze od hantli bitumicznych o takiej samej wadze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy nie dysponujesz dużą powierzchnią do przechowywania swojego sprzętu sportowego.

Kolejną zaletą hantli wykonanych z żeliwa jest ich wytrzymałość. Właśnie z tego powodu żeliwne hantle są z reguły droższe od swoich bitumicznych odpowiedników. Jeśli zależy ci na sprzęcie, który posłuży przez wiele lat, najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie zakup hantli żeliwnych.

Niestety, ta sama cecha, która z jednej strony jest zaletą, może niekiedy okazywać się przekleństwem. Ciężkie i wytrzymałe hantle żeliwne wyjdą bez uszczerbku ze zderzenia z podłożem nawet ze sporej wysokości. Jednak jeśli zamierzasz ćwiczyć na delikatnym parkiecie z paneli lub drewna, możesz uszkodzić podłogę.

Biorąc pod uwagę powyższe, dochodzimy do wniosku, że hantle z żeliwa to sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla bardziej zaawansowanych sportowców, którzy ćwiczą już z dużymi obciążeniami, regularnie i w najbliższym czasie nie będą potrzebowali kupować hantli o jeszcze większych obciążeniach.

Kiedy wybrać hantle bitumiczne?

Do zakupu hantli bitumicznych przekonuje przede wszystkim atrakcyjna cena, która bywa nawet 3 razy niższa niż obciążenia o takiej samej wadze, ale żeliwnego. M.in. dlatego takie hantle proponuje się zazwyczaj amatorom i osobom, które nie są jeszcze pewne, że będą konsekwentnie kontynuować treningi.

Kolejną zaletą hantli kompozytowych jest lepsza amortyzacja w razie upadku. Innymi słowy, podczas ćwiczeń z takim obciążeniem, parkiet twojej siłowni będzie bardziej bezpieczny. Uszkodzeniu może ulec natomiast sam sprzęt sportowy, choć by doprowadzić do kruszenia materiału trzeba się jednak trochę postarać.

Podsumowując, hantle bitumiczne to propozycja głównie dla osób początkujących, które nie szukają bardzo dużych obciążeń lub trenują czysto rekreacyjnie. Natomiast bardziej zaawansowani sportowcy i profesjonalni kulturyści najczęściej wybierają tradycyjne hantle żeliwne.

Materiał partnera