Patent żeglarski

Dlaczego warto mieć patent żeglarski?

Wiele osób ma pozytywne wspomnienia związane z wakacjami spędzanymi na jachcie. Podczas żeglugi w roli członka załogi często zadają sobie pytanie: co musiałbym zrobić, aby samemu prowadzić taki jacht? Odpowiedź jest prosta: wystarczy wyrobić patent żeglarski. Oczywiście nie zawsze jest on konieczny – wszystko zależy od tego, jakimi obiektami będzie się chciała poruszać konkretna osoba. Warto jednak go uzyskać – sprawdź dlaczego.

Kiedy należy zrobić patent żeglarski?

Wymogi posiadania patentów żeglarskich regulują przepisy rozporządzenia Ministra Sportu oraz ustawy z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej. Aby prowadzić jacht o długości kadłuba poniżej 7,5 m na wodach śródlądowych, nie potrzeba posiadać żadnego patentu. Do prowadzenia dłuższych jachtów niezbędny jest już patent Żeglarza Jachtowego.

Patent żeglarski – w jaki sposób go zdobyć?

Do egzaminu na patent Żeglarza Jachtowego może przystąpić każdy, kto ukończył 14 rok życia. Prawo nie wymaga ukończenia żadnego kursu, jednak po szkoleniu łatwiej zdać egzamin. Oprócz przygotowania do egzaminu można zyskać dodatkową wiedzę i poznać ciekawych ludzi. W Polsce szkolenia prowadzi się w okresie od wiosny do jesieni. Zwykle trwają one od tygodnia do 10 dni.

Egzamin, po którym można uzyskać patent Żeglarza Jachtowego, składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna zawiera 75 pytań jednokrotnego wyboru (zalicza 65 poprawnych odpowiedzi). Część praktyczna składa się z manewrów jachtem pod żaglami oraz na silniku. Sprawdzana jest również umiejętność wiązania podstawowych węzłów żeglarskich oraz zarządzania pracą załogi.

Aby dobrze przygotować się do egzaminu na patent żeglarski, warto zgłosić się do Szkoły Żeglarstwa Magellan. Można odbyć tutaj kursy weekendowe, indywidualne czy nawet codzienne. Szkoła organizuje także egzaminy na wszystkie patenty żeglarskie.

Jeżeli żeglowanie stało twoją pasją i chciałbyś w końcu zacząć samodzielnie czarterować jachty, wybierz się na szkolenie żeglarskie z egzaminem. Warto wybrać sprawdzoną szkołę żeglarstwa.

Materiał partnera