kije trekkingowe

Czym różnią się kijki do nordic walking od kijków trekkingowych?

Nordic walking jest dziś jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej, ponieważ można uprawiać ją tak naprawdę zawsze i wszędzie. Inaczej jest jednak w przypadku trekkingu, którego istotą jest chodzenie po górach i innych, niezwykle trudnych terenach. Obie te dziedziny sportu łączy jednak to, że do ich uprawiania niezbędne jest posiadanie odpowiednich kijków. Podpowiadamy więc, jakie cechy charakterystyczne dzielą wspomniany sprzęt do nordic walking oraz trekkingu.

Czym charakteryzują się kijki do nordic walking?

Podstawowym celem używania kijków podczas nordic walking jest pomoc w odpychaniu się od podłoża oraz stymulacja górnych partii ciała, czyli głównie mięśni kończyn górnych. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Nordic Sklep: ,,Największej uwagi wymaga fakt, że uprawianie tej dziedziny sportu nie ma najmniejszego sensu bez wspomnianych kijków. Choć wielu osobom wydaje się, że nordic walking to zwykły spacer, jest on w stanie stymulować znacznie większą ilość mięśni niż tradycyjne chodzenie, nawet w bardzo szybkim tempie’’.

Warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego wykonane są kijki do nordic walking. Najbardziej popularne jest w tym przypadku włókno węglowe. Surowiec ten znakomicie redukuje wszelkie drgania, a jednocześnie zapewnia lekkość i stabilność chodzenia. Niezwykle istotna jest również konstrukcja kijków. Do nordic walking najlepiej sprawdzą się modele jednoczęściowe, które chronią stawy i pozwalają na uniknięcie wszelkich drgań.

Co wyróżnia kijki trekkingowe?

Najważniejsze w tego typu kijkach jest to, że mają one na celu jedynie ułatwienie chodzenia po nierównościach, zatem nie są one absolutnie niezbędne do uprawiania tego sportu. Warto jednak nadmienić, że zapewniają one użytkownikowi należyte bezpieczeństwo, dzięki temu, że chronią go przed poślizgnięciem się i ewentualnym upadkiem ze wzniesienia. Kijki trekkingowe zazwyczaj produkowane są z wykorzystaniem aluminium. Surowiec ten charakteryzuje się przede wszystkim solidnością i odpornością na uszkodzenia i odkształcenia, co jest niezwykle istotne podczas górskich wojaży. Ich twardość pozwala też na uniknięcie upadków i kontuzji. Warto zwrócić także uwagę na to, że pasek do kijków trekkingowych, w przeciwieństwie do nordic walking, nie ma otworów na kciuk. Jest to spowodowane tym, że podczas uprawiania trekkingu nie wypuszcza się kijków z dłoni. Co ciekawe, do tego sportu najbardziej polecane są produkty teleskopowe, których długość można regulować według potrzeb.  

Materiał partnera