Czym powinny cechować się dobre rolki?

Ostatnie lata przyniosły w Polsce coraz większe zainteresowanie różnego rodzaju sportami, w tym rekreacyjną, a także bardziej wyczynową jazdą na rolkach. Kiedyś jazda na rolkach również była popularna, ale aktualnie dzięki większemu dostępowi do sprzętu, oraz do informacji ten sport mocno wyewoluował. Na rynku pojawiły się rolki dla profesjonalistów, które umożliwiają jazdę w różnych stylach. Chcąc wybrać odpowiednie rolki dla siebie, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele, z pozoru nieistotnych szczegółów, na które przeciętny laik kompletnie nie zwróciłby uwagi.

Na co zwrócić uwagę kupując rolki?

Wybór odpowiedniego modelu rolek powinien zacząć się od buta. Najbardziej podstawową wersją są klasyczne, miękkie buty, które umożliwiają spokojną jazdę. Taki rodzaj butów nadaje się do jazdy rekreacyjnej i spokojnego pokonywania kilometrów po parkowych ścieżkach. Chcąc jednak pojeździć nieco bardziej agresywnie, należy zaopatrzyć się w rolki, z butami o charakterze skorupy. Są one nieco podobne do butów narciarskich, czyli są po prostu całkowicie sztywne. Umożliwia to o wiele bardziej agresywną jazdę poprzez zwiększenie stabilności. Mogą występować w wersji zarówno z bardzo wysoką cholewką, jak i nieco niższą. Jest to odpowiedni wybór między innymi dla osób chcących rozpocząć naukę trików. Kolejną kwestią jest odpowiedni dobór kółek oraz płozy. Wydawałoby się, że im większe koła, tym szybciej można pojechać. Jest jednak odwrotnie, gdyż mniejsze kółka łatwiej wprawić w ruch, co sprawia, że na takich rolkach jeździ się szybciej. Małe kółka mają jednak swoje wady, do których należy dużo mniejsza stabilność. Osoby z mniejszą koordynacją ruchową mogą mieć na takich rolkach problem z utrzymaniem równowagi. Bardzo istotny jest również dobór odpowiedniej płozy. Produkuje się je ze sztucznych kompozytów lub z metalu, takiego jak aluminium. W zależności od wybranego materiału rolki mogą być bardziej sztywne lub bardziej elastyczne, co znacząco wpływa na odczucia w czasie jazdy. Elementem konstrukcyjnym rolek są także łożyska, od których zależy stabilność i komfort jazdy. Różne rodzaje rolek, w zależności od wymagań dostępne są na https://freeskate.pl/, gdzie można zaopatrzyć się w sprzęt adekwatny do potrzeb.

Jak dobrać rolki dla profesjonalistów?

Jak widać, wybór rolek wcale nie jest taki łatwy. Rolki dla profesjonalistów, a także osób zaawansowanych dobiera się zawsze indywidualnie do potrzeb. Zupełnie inne rolki stosuje się do wykonywania zaawansowanych trików, a inne, do szybkiej jazdy na czas. W jednym i drugim przypadku bardzo istotną rolę odgrywa jednak jakość wykonania produktu oraz jakość użytych materiałów.