Piłka golfowa

Czym powinna charakteryzować się dobra piłka do golfa?

Grę w golfa kojarzy praktycznie każdy. Jednak nie wszyscy mieli okazję spróbować uderzenia w piłkę za pomocą kija golfowego tak, żeby poleciała prosto, a przy okazji lub szczęściu wpadła ona do dołka. Wiele osób kojarzy ten sport jedynie z ekranu telewizora i turniejów pokazywanych na Golf Channel Polska. Prezenter Pan Person stara się bardzo dobrze wyjaśnić zasady gry, jednak dla tych, którzy zasiadają pierwszy raz przed turniejem, jest on dla nich dość enigmatyczny oraz niezrozumiały. Warto wiedzieć, że poza wyszkolonymi umiejętnościami technicznymi golfisty dużą rolę odgrywa postawa, skupienie i oczywiście właściwy dobór kija do granej odległości oraz sama piłeczka golfowa.

Na czym polega gra w golfa?

Golf jest to sport, który uprawia się w otwartej trawiastej przestrzeni, czyli na polu golfowym. Celem rozgrywki jest umieszczenie małej piłeczki we wszystkich 18 dołkach przy jak najmniejszej ilości uderzeń. Całą grę prowadzi się za pomocą specjalnych kijów golfowych, które dobierane są w zależności od odległości, okoliczności, przeszkody i miejsca uderzenia. Wygrywa gracz, którego suma wykonanych uderzeń jest jak najmniejsza w trakcie całej gry toczącej się na 18 dołkach. Każde pole skalibrowane jest na maksymalnie 72 uderzenia i każdy z grających musi lub powinien zbliżyć się do tej magicznej cyfry PAR. Oczywiście golfiści i golfistki amatorzy w większości rozgrywek mają więcej uderzeń, ale chodzi o to, by być skoncentrowanym i pracować nad sobą tak, aby wynik był zbliżony. Podczas dokonywania uderzenia należy mieć na względzie pogodę, a także ewentualne przeszkody, które znajdują się na polu gry, takie jak bunkry lub woda.

Jakie są rodzaje kijów i piłek?

Maksymalnie w torbie golfowej na turniej gracz w golfa może mieć 14 sztuk kijów o różnej długości i przeznaczeniu. W zależności od długości dołka i umiejętności wyciąga on kij, który daje mu optymalny i bezpieczny zasięg gry. Poniżej przedstawiamy rodzaje kijów i sugerowane zastosowanie w grze.

  • Woody, czyli drewno, służące do rozpoczęcia dołka z tee oraz długich uderzeń na fairwayu
  • Hybrydy, czyli kije odpowiadające długim Iron’om, a służą one do długiej gry na fairwayu oraz do gry z roughu,
  • Irony, czyli żelaza, podstawowe kije, które służą do gry na fairway’u, ale i również w każdej innej części pola golfowego, kijami tymi powinno się też rozpoczynać grę na krótkich dołkach tzw. PAR 3,
  • Wedge to kije służące do krótkiej gry w pobliżu greenu, wybijania z piasku, czyli bunkra, także w celu omijania przeszkód i wybijania z trudnych miejsc,
  • Putter to kij służący do gry tylko na greenie, czyli do puttowania i wbijania piłeczki do dołka.

Najważniejszą w tej grze ma oczywiście piłka golfowa, bez niej nie ma gry. Za normę zostało przyjęte, że musi ona mieć średnicę 42,67 mm oraz ważyć około 45,93 gramów. Aktualnie wytwarza się ją z gumy (czyli jądro i powłoki wewnętrzne), a powłokę (tzw. płaszcz) wykonuje się z innego materiału, jak na przykład surlyn lub uretan. Praktycznie wszystkie rodzaje i typy piłek ma w swojej ofercie Toma Golf. Wyróżnia się ich różne rodzaje ze względu na liczbę części tzw. powłok. Każda piłka składa się z minimum dwóch części, czyli jądra i powłoki. Dwuczęściowe piłeczki pozwalają pokonać większy dystans, a trzyczęściowe są dedykowane graczom o większych umiejętnościach, ponieważ dają one największą kontrolę nad piłką.

Czy golf jest sportem dla bogaczy?

Utarło się, że golf uchodzi za elitarny sport, który jest dostępny tylko i wyłącznie dla bogatych biznesmenów. Stereotyp wziął się z faktu, że aby grać w golfa, należy w niego dużo zainwestować. Zainwestować to znaczy poświęcić wiele czasu na ćwiczenia, które później pozwalają grać z satysfakcją.

Prawda jest inna, jest to relatywnie tani sport w porównaniu do nart czy nawet rowerów.

  • Pierwszy zestaw można skompletować już za kilka złotych, przykładowe koszty: kije golfowe z torbą od 1500 do 2500 zł, buty do golfa od 200 do 500 zł, czapka z daszkiem, spodnie każde byle nie jeansy, koszulka polo lub sweter, albo bluza, jednak elegancja nadal wymaga do koszulki kołnierzyka.
  • Wydatkiem trudnym do policzenia są piłeczki golfowe, trudnym, bo to zależy od gracza, czy gubi je, czy umie grać na tyle, aby służyła ona mu przynajmniej na jedną rundę. Dla początkujących proponujemy piłeczki używane tzw. lake balls, można je nabyć już od 1-2 zł za sztukę. Będąc lepszym i nie siejąc piłek po bokach, kupuje się nowe piłki, które dają wyczucie w trakcie gry i pomagają osiągnąć dobre wyniki.
  • Kosztem większym, ale za to rozkładającym się na okres roku jest opłata członkowska, pozwalająca grać w nielimitowany czas. Koszt to wydatek od 2000 do 7000 zł (na rok), w zależności od pola golfowego. Kolejną dobrą wiadomością, jest fakt, że prawie każde pole golfowe oferuje bezpłatne członkostwo dla dzieci do 12-15 roku życia, albo specjalne karty rodzinne.

Jako podsumowanie warto nadmienić, że tygodniowa jazda na nartach w Austrii to wydatek około 250 Euro (czyli około 1100-1200 zł), koszt nart od 1000 zł plus kask, odzież, która jest droższa, bo zimowa oraz najważniejszy fakt – na nartach każdy jeździ około tygodnia w roku! Czyli wydaje się dużo na zaledwie tydzień zabawy.

Materiał partnera