Czym powinien charakteryzować się dobry rower górski?

Rowery górskie (ang. MTB, Mountain Terrain Bike) zostały stworzone z myślą o jeździe w trudnym terenie. Wielu amatorów uważa, że rowery MTB są całkowicie uniwersalne – i to prawda, że nie będziemy mieć problemu z pokonaniem nim prościutkiej szosy, czy szutrowych ścieżek, jednak na takie trasy znacznie korzystniej jest wybrać kolejno szosówki i rowery crossowe. Czym charakteryzuje się dobry rower górski i dlaczego rzeczywiście różni się od rowerów crossowych, o czym przekonują nas doświadczeni kolarze i specjaliści z branży?

Charakterystyka rowerów górskich

Rowery górskie dzielimy na kilka odmian – opisując je najprościej scharakteryzować, czym dokładnie cechują się rowery MTB. Oto one:

  • ATB – najbardziej rekreacyjna odmiana rowerów górskich, która proponowana jest osobom jeżdżącym okazjonalnie
  • 2XC – rowery idealne do udziału w zawodach XC, występują w wersji z pełnym zawieszeniem lub w wersji hardtail. Tańsze odmiany rowerów XC to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią wybierać się w dłuższe wycieczki terenowe po zróżnicowanych trasach (mniejsze przewyższenia, drogi szutrowe, asfalt).
  • Trail (AM – all mountain) – odmiana rowerów enduro (lżejsza) z pełnym zawieszeniem lub wyłącznie z przednim amortyzatorem w wersji hardtail. Rowery trail mają uniwersalną geometrię ramy, która przesuwa możliwości tego roweru nawet do ostrzejszej jazdy w terenie.
  • Enduro – najbardziej popularna odmiana rowerów z pełnym zawieszeniem, która charakteryzuje się największą sprawnością w środowisku górskim oraz najlżejszą masą, rowery enduro mają świetne właściwości podjazdowe i zjazdowe.
  • FR – rowery praktycznie wyparte przez najcięższe odmiany enduro, które jeżdżą niemalże tak samo, jak freeride.
  • DH – rowery przeznaczone do najcięższej odmiany kolarstwa zjazdowego (downhill), dedykowane przede wszystkim zawodnikom oraz osobom, które korzystają z bikeparków.

Kiedy decydujemy się na zakup roweru górskiego, warto więc dokładniej sprecyzować sprzedawcy, jakie trasy planujemy pokonywać, by wybrać najlepszy dla siebie jednoślad – mówi nam przedstawiciel sklepu rowerowego SportAttack.pl z Krakowa.

A może jednak warto wybrać inny typ roweru?

Jeśli nie do końca jesteśmy zdecydowani na rower górski, warto przyjrzeć się dwóm innym, ciekawym propozycjom:

  • Rowery crossowe – rowery na kołach 28 cali z geometrią ramy podobną do rowerów górskich. Charakteryzują się mniejszym skokiem amortyzatora i zdecydowanie węższym ogumieniem. To dobry wybór dla miłośników długodystansowych wycieczek po zróżnicowanych terenach, także szutrowych bezdrożach. Rama roweru crossowego umożliwia pełną zabudowę o akcesoria turystyczne.
  • Rowery trekkingowe – również na kołach 28 cali, typowe rowery miejskie (choć znajdziemy kilka odmian rekreacyjnych na dłuższe dystanse). Seryjnie posiadają pełną zabudowę, której potrzebujemy do poruszania się po mieście: oświetlenie, osłonę napędu, bagażnik, często możemy zobaczyć na nich także piasty z zabudowanymi biegami, tzw. przekładnie planetarne.

Szeroki wybór rowerów oferowany przez nowoczesnych producentów i solidnych sprzedawców pozwala nam znaleźć jednoślad, który będzie doskonale dostosowany do naszych potrzeb i preferencji, dlatego zdecydowanie lepiej wybrać się do rozbudowanego sklepu rowerowego, a nie przypadkowego marketu. Fachowcy doradzą nam, jaki rower dla siebie wybrać.

Materiał partnera