Kije do nordic walkingu

Czym charakteryzują się kije do nordic walking?

Nordic walking jest popularną formą aktywności ruchowej. Przypomina on w jednej części narciarstwo biegowe, a w drugiej szybki chód. W owym sporcie wymagany jest określony sprzęt i akcesoria. Najważniejszy element stanowią charakterystyczne kije, które mają za zadanie zaangażować do pracy wszystkie mięśnie ciała. Jaka jest budowa kijków do nordic walkingu i czym się charakteryzują?

Rodzaje kijków do nordic walkingu

Kije do nordic walkingu dzielą się na dwa rodzaje: regulowane i o stałej długości. W pierwszym typie istnieje możliwość regulacji, dzięki czemu może korzystać z nich praktycznie każdy. Kije o stałej długości trzeba dopasowywać do wzrostu i umiejętności danej osoby.

Ponadto warto zwracać uwagę na materiał, z którego został wykonany sprzęt. Początkujący użytkownicy najczęściej decydują się na tańsze kijki aluminiowe. Kije z włókna węglowego są lekkie i łatwe w użytkowaniu. 

Najważniejszy jest wybór kijków dobrej jakości. Miejscem, które od wielu lat zajmuje się dystrybucją sprzętu do nordic walkingu, jest sklep internetowy Nordicsklep.pl. Można tu odnaleźć ekwipunek związany z innymi sportami, np. narciarstwem, skatingiem czy fitnessem.

Budowa kijków

Kije do nordic walkingu są zbudowane z podstawowych części: rękojeści, paska, trzonka i grotu. Każdy element posiada odmienną charakterystykę i zastosowanie.

Rękojeść służy do wygodnego trzymania kija. Najczęściej wykonuje się ją z naturalnych (korek wzmocniony kauczukiem) lub sztucznych (plastik, guma) materiałów. Rękojeść musi być odpowiednio wyprofilowana i dopasowywać się do każdej dłoni. Zazwyczaj na półkach sklepowych można spotkać wersje o owalnym profilu. Eksperci zalecają uprzednie przymierzenie danego rodzaju rękojeści.

Pasek jest bardzo ważnym elementem każdego kija. Wpływa on na warunkowanie prawidłowej techniki i przekazywanie energii na trzonek kijka. Paski przypominają wyglądem rękawice. Można spotkać je w różnych rozmiarach, kształtach i formach. Najważniejszym czynnikiem jest możliwość regulacji, aby prawidłowo dopasowywać paski do dłoni i nadgarstka.

Trzonek kija produkowany jest zazwyczaj z aluminium, włókna szklanego i węglowego, a także ich kompozytów. Groty stanowią swoistą końcówkę kijków, która zapewnia stabilne wbicie, oparcie w podłożu. Jego zadaniem jest także zabezpieczenie trzonka przed zniszczeniem. Groty najlepszej jakości wykonuje się np. z tytanu czy metalicznego kobaltu. Te o nieco gorszym gatunku powstają ze stali lub aluminium.

Materiał partnera