trener tenisa cechy dobrego trenera

Cechy dobrego trenera tenisa

Odpowiedni trener tenisa przepisem na sukces

Zarówno na otwartych tenisowych kortach, jak i w halach coraz częściej możemy spotkać osoby wybierające trening pod okiem trenera. Uprawianie sportu ze wsparciem profesjonalisty niesie ze sobą wiele zalet. Nieważne, czy rakietę tenisową  trzymamy dopiero po raz pierwszy w życiu, czy może kort odwiedzamy regularnie od wielu lat.

Odpowiedni trener pozwoli Ci poznać podstawy gry w tenisa, podszlifować umiejętności lub pomóc w osiągnięciu ambitnie wyznaczonego celu. Pojawia się tutaj jednak pytanie: Jaki powinien być trener tenisa? Oto cztery cechy, po których poznasz osobę, z którą warto wybrać się na kort.

Praktyka liczona w latach – doświadczenie

Zacznijmy od oczywistego stwierdzenia: dobrego trenera wyróżnia doświadczenie, czyli wieloletnia praktyka. Nie oznacza to jednak, że osoba, która spędziła z rakietą w ręce 20 lat, będzie lepszym trenerem od osoby, która odwiedza kort krócej. Szukając trenera tenisa, warto zwrócić uwagę na dotychczasowe doświadczenie instruktorskie oraz posiadanie stosowych certyfikatów. Przykładem jest trener Siergiej Sobolew (wieloletni trener mistrzów i mistrzyń Polski) czy trener Paweł Bilicki (posiadający legitymację instruktorską Ministra Sportu oraz ukończony kurs Professional Tennis Registry) – obaj uczą w Szczecińskim Klubie Tenisowym.

Wymagaj od trenera, aby wymagał

Spotykamy się z trenerem, rozgrzewamy się i ćwiczymy przez godzinę.  Jeśli tak wygląda nasz trening, należy przypomnieć sobie, dlaczego zaczęliśmy uprawiać sport i dlaczego zdecydowaliśmy się na grę z wykwalifikowaną osobą. Najprawdopodobniej staramy się poprawić technikę czy zwyczajnie grać lepiej. Kluczem do naszego sukcesu jest odpowiednia motywacja. Trener, który pomoże nam konsekwentnie dążyć do celu to skarb na wagę złota. Dlatego powinniśmy słyszeć od niego zarówno słowa pochwały,  jak i konstruktywną krytykę.

Twój trening, twój trener, twoje oczekiwania

Pierwszą oznaką, po jakiej poznamy dobrego trenera, jest jego zaangażowanie, a co za tym idzie – indywidualne podejście. Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką powinien się zająć, jest ustalenie z nami celów. Czemu trenujemy tenisa? Rekreacyjnie czy może profesjonalnie? Rakietę tenisową trzymamy w ręku po raz pierwszy, czy może mamy za sobą już setki meczów? Chcemy trenować parę razy w tygodniu, czy parę razy w miesiącu? Odpowiedniego trenera cechuje nie tylko dobra gra, ale też otwartość na szczery dialog. Wspólne ustalenie priorytetów pomoże wykreować odpowiedni cel.

Cierpliwość i wytrwałość

Ostatnią, chociaż może najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać dobry trener tenisa ziemnego, jest cierpliwość. Przecież amator, który wychodzi na kort po raz pierwszy w życiu, nie musi wiedzieć, jak prawidłowo trzymać rakietę albo odbić piłkę.  Prawdziwy mentor zdaje sobie sprawę z trudności początkującego tenisisty i jest gotów spędzić wiele godzin, by solidnie nauczyć go podstaw. Brak cierpliwości może tylko zniechęcić nowego gracza, z kolei wytrwałość może zaowocować nową pasją.

Trener to nie tylko kolega, z którym raz w tygodniu spotykamy się na korcie, aby poćwiczyć odbijanie i zmierzyć się w sparingu. To osoba, która posiadając wspomniane wyżej cechy, staje się naszym przewodnikiem. Od nas zależy, z kim rozpoczniemy tę przygodę i w jakim kierunku ona pójdzie.

Materiał partnera