Cechy dobrego roweru

W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami istnego renesansu mody na rowery. Jednoślady nie są już traktowane jako gorsze zastępstwo dla samochodu lub innych pojazdów silnikowych, ale pełnoprawny środek transportu, który w wielu sytuacjach może okazać się dużo przydatniejszy niż auto. Podstawą jest jednak wybranie dobrego modelu. Okazuje się, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Dobry rower – co to znaczy?

Porównując parametry różnych rowerów można obiektywnie stwierdzić, który z nich jest lepszy, który gorszy. Niemniej należy pamiętać, że to, co czyni z jednośladu dobry produkt są nie tylko jego właściwości, ale przede wszystkim jego dopasowanie do naszych wymogów. Ile ludzi, tyle różnych potrzeb – doskonałej jakości rower szosowy, który doceni profesjonalny kolarz, nie będzie dobrym wyborem dla kogoś, kto jeździ rowerem jedynie okazjonalnie, w dodatku po mieście. Dlatego planując kupno roweru powinniśmy w pierwszej kolejności określić, do czego będziemy go używać.

Rodzaje rowerów a ich zastosowanie

Pod kątem zastosowania rowery możemy podzielić na kilka ogólnych kategorii. Są to:

  • Rowery miejskiej – nie pozwalają uzyskać dużych prędkości, jednak są bardzo wygodne, idealne na dojazdy do szkoły, pracy, czy na zakupy.
  • Rowery górskie – szerokie bieżniki zapewniają dobrą przyczepność w terenie, jednak nie pozwalają uzyskiwać dużych prędkości na utwardzanych nawierzchniach.
  • Rowery szosowe – potocznie nazywane kolarzówkami, rowery szosowe to pojazdy sportowe, przystosowane do osiągania bardzo dużych prędkości na twardych, równych nawierzchniach. Wszystko dzięki lekkiej, wymuszającej pochyloną pozycję ciała ramie oraz wąskim kołom. Szybko dojedziemy na nich do celu, jednak komfort jazdy na nich nie jest zbyt wysoki.
  • Rowery trekkingowe – nazywane również turystycznymi, bowiem umożliwiają szybką i wygodną jazdę zarówno po utwardzonych drogach, jak i w terenie. Ich konstrukcja umożliwia montaż licznych toreb i sakw podróżnych.

Konstrukcja ramy

Ważnym czynnikiem decydującym o jakości roweru jest jego rama. Jakie warunki powinna ona spełniać?

Przede wszystkim rower powinien być dostosowany do naszego wzrostu – wyjaśnia przedstawiciel marki SavenoKażdy model posiada oczywiście regulację siodełka, jednak nie zawsze będziemy mogli ustawić je na wymaganym poziomie. Jeśli rama roweru jest dla nas zbyt duża, nawet maksymalnie opuszczone siodełko będzie znajdować się za wysoko. Przy dobieraniu roweru należy pamiętać, że siadając na nim powinniśmy móc oprzeć obie stopy płasko na ziemi. Jeśli jesteśmy w stanie dotknąć gruntu jedynie palcami, rama jest dla nas za wysoka. Ponadto podczas pedałowania nogi powinni być cały czas ugięte, nigdy wyprostowane.

Waga roweru

Drugą kwestią związaną z ramą jest waga roweru. Tutaj również zwracamy uwagę na nasze możliwości i potrzeby. Jeśli mieszkamy na trzecim piętrze bloku bez windy, powinniśmy zainwestować w rower, który będziemy w stanie bez problemu wnieść na górę.

Jakość materiałów

Od rodzaju materiału zależy wytrzymałość ramy. Najczęściej wytwarzane są one ze specjalnego gatunku stali, jednak dużo lepszą trwałość zapewnia aluminium oraz włókna węglowe. Dobór tych materiałów jest szczególnie istotny w rowerach górskich i trekkingowych.

Materiał partnera