Bezpieczna jazda na rowerze

Bezpieczna jazda na rowerze. Zasady których należy przestrzegać

Coraz więcej osób przesiada się na rower – zazwyczaj ze względów zdrowotnych lub ekologicznych. Według kodeksu drogowego rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, co obliguje go do dostosowywania się do reguł panujących na drodze. Aby więc przemieszczanie się rowerem było przyjemne i bezpieczne, warto zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami.

O czym należy pamiętać na drodze?

Jazda rowerem powinna być w pełni bezpieczna. Aby tego dokonać, należy pamiętać o kilku podstawowych wytycznych. W pierwszym kroku należy zatroszczyć się o odpowiedni strój. Dobrze jest wpoić sobie zasadę, aby bez kasku nie wsiadać na rower. Ochrona głowy jest niezwykle ważna nie tylko w mieście, ale także na mniej uczęszczanych drogach. Odpowiedni kask jest w stanie uratować życie w sytuacji wypadku, bądź zminimalizować uszkodzenia ciała i głowy w przypadku niefortunnego upadku.

Istotne jest także odpowiednie oświetlenie roweru. Z przodu powinno znajdować się światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej. Natomiast z tyłu każdy rower powinien być wyposażony przynajmniej w jedno światło odblaskowe o czerwonym kolorze, w kształcie innym niż trójkąt, oraz co najmniej jedno światło pozycyjne. Warto wyposażyć się także w kamizelkę odblaskową, która zwiększy bezpieczeństwo rowerzysty szczególnie w nocy. Dzięki niej będzie on widoczny nawet z daleka przez innych kierowców.

Sprawny rower powinien posiadać minimum jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Wbrew pozorom to istotny element, którego brak może skutkować mandatem. Przed każdym wyruszeniem na wycieczkę, należy wykonać rutynowy przegląd sprzętu, ponieważ niesprawny rower stwarza zagrożenie na drodze. Przy czym narażony jest nie tylko rowerzysta, ale także osoby i pojazdy znajdujące się w jego otoczeniu.

Jakie przepisy obowiązują rowerzystę?

Zasady, które obowiązują rowerzystów precyzyjnie określa Kodeks Ruchu Drogowego. Każdy kierowca jednośladu powinien je bezwzględnie przestrzegać, gdyż tylko wtedy jazda na rowerze może być w pełni bezpieczna.

Rowerzysta zawsze musi pamiętać o zachowaniu najwyższej ostrożności. To, że porusza się jednośladem, wcale nie uprawnia go to do brawurowej jazdy między samochodami. Nakazane jest poruszanie się prawą stroną ulicy, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu między innymi uczestnikami jezdni – mówi pracownik sklepu rowerowego Rowery na Niwce mającego w swoim asortymencie także akcesoria i części rowerowe oraz odzież.

Istnieje także kategoryczny zakaz jeżdżenia bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach. Należy pamiętać także o tym, że przejeżdżając rowerem przez ulicę, można korzystać z przejść dla pieszych, ale wówczas należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go bezpiecznie na drugą stronę ulicy. Rowerzystom nieprzestrzegającym tej zasady grozi kara grzywny. W żadnym przypadku nie można też jeździć rowerem po zużyciu alkoholu. Ponadto rowerzysta podczas jazdy nie może korzystać z telefonu, który wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w rękach.

Dostosowanie się do tych zasad, w połączeniu ze znajomością znaków drogowych, nie kosztuje wiele, a jest w stanie zagwarantować bezpieczną i bezkolizyjną jazdę.

Materiał partnera