Artykuły jeździeckie. Przegląd rozwiązań

Odpowiedni strój jeździecki oraz akcesoria zapewnią nie tylko komfortową jazdę konną, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jeźdźca. Nie obejdzie się bez odpowiednio dobranego siodła, kasku jeździeckiego, rękawiczek, bryczesów, czapsów i sztybletów. Przyjrzyjmy się bliżej niezbędnym artykułom jeździeckim. Czym się charakteryzują? W co należy się zaopatrzyć, aby jeździć wygodnie i bezpiecznie?

Akcesoria jeździeckie, jak w każdym sporcie, mogą być te najlepszej jakości za sporą cenę lub te z nieco niższej półki, na które każdy może sobie pozwolić. Liczy się bowiem nie tyle cena, ile ich jakość i sposób wykonania. Przyjrzyjmy się bliżej artykułom jeździeckim.

Siodła

Podstawowym artykułem do jazdy konnej są siodła. Te, oferowane przez firmę Rymarz Piotr Konieczny, to siodła marki Daw-Mag. Dzielmy je na rajdowe, przeznaczone do jazdy w terenie i dłuższych rajdów, wszechstronne do wykonywania pewnych ćwiczeń na padoku oraz jazdy w ternie i lekkich skoków, ujeżdżeniowych do pracy z koniem oraz skokowych. Siedziska są głębokie, miękkie i odpowiednio wyprofilowane, wyłożone skórą antypoślizgową, a ich kształt pomaga utrzymywać odpowiednią postawę w czasie jazdy. By siodło było dobrze dopasowane, warto umówić się z saddle fitterem na pomiar jeźdźca i konia.

Kask jeździecki i kamizelka ochronna

Warto zdać sobie sprawę, że nie zostaniemy dopuszczeni do jazdy konnej, bez ochrony głowy, czyli kasku. Uchroni on głowę w trakcie upadku z konia, a w sytuacji naprawdę niebezpiecznej pęknie, przez co przyjmie siłę uderzenia na siebie. by nam się nic nie stało. W krajach takich jak Anglia, Niemcy najmłodsi miłośnicy jeździectwa powinni posiadać kamizelki ochronne bądź ochraniacze na plecy, które działają podobnie jak kask i przyjmują siłę uderzenia na siebie.

Rękawiczki jeździeckie

Z kolei w ułatwieniu pewnego trzymania wodzy pomogą nam rękawiczki skórzane lub materiałowe. Dodatkowo ochronią one dłonie przed otarciami. Mogą być one na zimę, wiosne-lato czy całoroczne.

Bryczesy

Kolejnym artykułem jeździeckim są bryczesy; spodnie dostosowane do jazdy konnej. Nie posiadają one szwów na siedzeniu oraz wewnętrznych stronach nogawek. Wyposażone są w specjalne wzmocnienia od pośladków do wewnętrznej strony nóg, co zapobiega otarciu skóry jeźdźca podczas jazdy.

Palcat

Baty i palcaty dzielmy na rekreacyjne, skokowe czy ujeżdżeniowe, jeśli mówimy o jeździectwie w siodle. Każdy z nich rożni się od siebie przede wszystkim zakończeniem oraz długościami. Palcat jest niezbędnym pomocnikiem jeździeckim, ale trzeba wiedzieć jak i kiedy go używać.

Buty i czaspy

Na końcu należy wspomnieć o butach do jazdy konnej. Mogą to być wysokie buty; tak zwane oficerki, które robi się na miarę poprzez pomiar stopy, a przede wszystkim łydki jeźdźca w kilku miejscach. Buty muszą dobrze trzymać nogę oraz zabezpieczać łydkę. Z kolei niskie buty to sztyblety, do których musimy dobrać czapsy. Jest to częstsze rozwiązanie.

Materiał partnera