Zasady bezpiecznego splywu kajakowego

Zasady bezpiecznego spływu kajakowego

Spływ kajakowy to atrakcja dla osób w każdym wieku. Wielogodzinna wodna przygoda kusi swoją dostępnością oraz tym, że można ją przeżywać w gronie znajomych osób. Natomiast żeby taka atrakcja była bezpieczna i przebiegała bez żadnych problemów, trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Warto je przyswoić, by cieszyć się komfortowym dniem bez uszczerbków na zdrowiu.

Płyń w bezpiecznej pozycji

Unikaj stawania na dnie kajaka bez odpowiedniej asekuracji, szczególnie na pełnej wodzie. Nawet niewielkie zachwianie może spowodować upadek. O ile w przypadku gładkiej tafli nie wiąże się to z poważnymi konsekwencjami, to gorzej przy nieznanej toni.

Jeśli wiesz, że znajdujesz się na sporej głębokości, a dno jest porośnięte kłączami, to grozi to utonięciem. Podobnie jest w przypadku konarów czy kamieni – jeśli upadniesz na nie głową, skutki mogą być bardzo różne.

Dlatego wykaż się pokorą i podczas samego spływu trzymaj przyjętą na starcie pozycję. Ułóż nogi w wyznaczonej do tego przestrzeni i nie wychylaj się zbyt mocno. Nie ściągaj także otrzymanej od organizatora kamizelki ochronnej!

Nie płyń pod wpływem środków odurzających

Niestety kwestia używek bywa bardzo kontrowersyjna. Niektóre grupy płynących, korzystając z wakacyjnej beztroski, spożywają spore ilości alkoholu. Bywa, że w grę wchodzą także inne nielegalne substancje. Wszystkie one obniżają koncentrację i „luzują hamulce”, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Dlatego jeśli do spływów kajakowych podchodzisz odpowiedzialnie, to piwko pozostaw na czas spędzany już na brzegu.

Pamiętaj, że jeśli coś złego stanie się podczas intensywnego górskiego spływu, a ty będziesz nietrzeźwy, nie otrzymasz wypłaty od firmy ubezpieczającej. Dotyczy to zwłaszcza różnego rodzaju ubezpieczeń turystycznych i wyjazdowych. Ubezpieczyciel uzna, że wypadek wynika głównie ze stanu nietrzeźwości.

Wybieraj sprawdzone wypożyczalnie kajaków

Chcesz cieszyć się nie tylko bezpieczeństwem, ale i komfortem podczas spływu? Wybierz sprawdzonego usługodawcę. Najlepiej takiego, który dysponuje wysokiej klasy sprzętem.

Na przykład wypożyczalnia kajaków KAJAKI PAKLADA oferuje swoim klientom nowy sprzęt firmy Aquarius Rio oraz Aquarius Pro Tour 470. To modele bardzo stabilne i wygodne. Ich mocną stroną jest także to, że mają możliwość zamontowania specjalnego siedziska dla dziecka.

Pamiętaj o tym, że niezniszczone, dobrze wyważone kajaki dadzą gwarancję dobrze spędzonego dnia. Bez martwienia się o to, czy sprzęt dotrwa do końca spływu.  

Materiał partnera