fajerwerki

Sylwester 2021. W jakie wyroby pirotechniczne się zaopatrzeć, świętując nadejście nowego roku?

Okres sylwestrowy to specyficzny czas, kiedy wszyscy czują podekscytowanie związane ze zbliżającym się końcem starego i początkiem nowego roku. Tradycyjnie świętujemy to wydarzenie, spotykając się z rodziną i przyjaciółmi, uczestnicząc w imprezach i balach, składając sobie życzenia noworoczne, pijąc symboliczną lampkę szampana i odpalając sztuczne ognie, które zdobią nocne niebo zapierającymi dech w piersiach efektami wizualnymi.

Skąd wziął się zwyczaj świętowania Sylwestra?

Choć świętowanie Sylwestra jest dziś mocno zakorzenione w naszej kulturze i mogłoby się wydawać, że od dawien dawna jest jej nieodłącznym elementem, to jego początki w Polsce sięgają zaledwie przełomu XIX i XX wieku. Uroczyste pożegnanie starego i powitanie nowego roku było początkowo obchodzone tylko przez najbogatsze warstwy społeczeństwa. Zwyczaj ten dotarł i przyjął się wśród mniej zamożnych ludzi dopiero później. 

W dawnych czasach w tę wyjątkową noc arystokracja miała zwyczaj wznoszenia toastów tokajem sprowadzanym na tę okoliczność specjalnie z Węgier. Ubożsi ludzie spotykali się ze sobą, składali sobie życzenia i urządzali skromne przyjęcia. Stałym elementem świętowania było strzelanie z batów, gdyż wierzono, że charakterystyczny odgłos, jaki z siebie wydają, przynosi szczęście na cały nowy rok. Obecnie strzelanie z batów odeszło w niepamięć, jednak ich rolę przejęły fajerwerki, które oprócz zachwycających efektów wizualnych zapewniają donośny huk, który od dawna kojarzył się ludziom ze szczęściem i odstraszaniem złych demonów.

Które fajerwerki wybrać, aby świętowanie Sylwestra było huczne?

Aby należycie uczcić koniec starego i początek Nowego Roku, koniecznie wyposaż się w sztuczne ognie, które możesz kupić np. w Hurtowni Fajerwerków AS. Wybór może być trudny, gdyż na rynku dostępnych jest mnóstwo wyrobów pirotechnicznych zapewniających różne efekty, dlatego przedstawiamy krótki ranking najbardziej popularnych fajerwerków:

1. Petardy
Petardy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników fajerwerków. Zapewniają donośny, krótkotrwały huk oraz efektowny rozbłysk światła. Są nieodłącznym elementem obchodów sylwestrowych, gdyż charakterystyczny odgłos, jaki emitują, ma zagwarantować powodzenie w Nowym Roku.

2. Wyrzutnie
Wyrzutnie pirotechniczne to idealny wyrób na Sylwestra. Są to zestawy wielu fajerwerków, które po jednorazowym odpaleniu lontu odpalają się jeden po drugim i spektakularnie wybuchają wielobarwnymi pióropuszami wysoko nad ziemią. Takie zestawy gwarantują niezapomniany pirotechniczny show, który pozostanie na długo w pamięci widzów. Każdy może wybrać odpowiedni zestaw dla siebie, gdyż dostępne są wyrzutnie z różną liczbą strzałów o różnym kalibrze. Zapewniają też różnorodne efekty wizualne takie jak np.: brokatowe bukiety, mieniące się piwonie, wierzby, czy chryzantemy w różnych kolorach.

3. Rakiety
Rakiety składają się z kija, silnika i korpusu głównego. Dzięki takiej budowie po odpaleniu lontu wznoszą się pionowo w górę, a ich lot jest stabilny. Gdy osiągną odpowiednią wysokość, eksplodują zachwycającą feerią barw, która przybiera kształty przywodzące na myśl palmy, chryzantemy, piwonie czy pióropusze. Niektóre modele oferują również dodatkowy efekt migoczącego się ogona komety albo trzeszczących kul. 

Materiał partnera