Podpalanie sztucznych ogni

Rodzaje sztucznych ogni

Pokazy pirotechniczne cieszą się niezmienną popularnością. Ciężko wyobrazić sobie bez nich witania Nowego Roku, Światełka do nieba, ale i coraz częściej wchodzą do programu uroczystości rodzinnych czy wesel. Aby przygotować udany i zjawiskowy pokaz pirotechniczny, trzeba znać rodzaje sztucznych ogni. Istnieje wiele różnych rodzajów sztucznych ogni – w tym artykule przybliżamy najpopularniejsze z nich.

Petardy

Petardy stanowią podstawową i najbardziej popularną grupę fajerwerków. Są to wyroby typowo akustyczne, ponieważ ich głównym efektem jest głośny huk, a błysk, dym czy płomień to efekt dodatkowy. Większość z nich odpalana jest za pomocą lontu, ale są także petardy na draskę. Wszystkie petardy posiadają opóźniacze, dzięki którym można oddalić się od petardy na bezpieczną odległość, zanim nastąpi eksplozja. Do petard możemy zaliczyć też emitery dźwięku, które charakteryzują się dużym natężeniem huku.

Zimne ognie

Jeden z niewielu rodzajów sztucznych ogni, które mogą być bezpiecznie trzymane w dłoni, nawet przez dzieci. Charakteryzują się specyficznym efektem iskrzenia, chętnie wykorzystywanym jako walor estetyczny w fotografii ślubnej. Mogą różnić się długością, czasem palenia oraz rodzajem efektu, z uwagi na różne kształty, w których występują.

Rzymskie ognie

Rzymskie ognie to fajerwerki występujące w postaci podłużnych tub. Różnią się od siebie ilością strzałów (najczęściej od kilku do kilkunastu), zróżnicowaniem efektów oraz wielkością kalibru, który determinuje wielkość rozbłysku wystrzałów na niebie. Wiele osób popełnia ogromny błąd, trzymając rzymskie ognie dłoni – trzeba pamiętać, że tuba nagrzewa się, a wystrzałowi towarzyszy odrzut, dlatego jest to całkowicie zakazane. Rzymskie ognie zawsze mocujemy na stabilnym przedmiocie.

Rakiety

Wykonane z tworzywa sztucznego bądź papieru rakiety to wyroby zawierające mieszankę pirotechniczną. Mają stabilizator lotu w postaci drewnianego patyka, silnik nośny oraz zasadniczy korpus. W zależności od rodzaju wybranych rakiet, eksplozja po wyjściu odpalonej rakiety może być z efektem świetlnym, wizualnym, dźwiękowym lub wszystkimi naraz. W przeciwieństwie do rzymskich ogni należy wbić ich stabilizator w ziemię – mocowanie na przedmiocie powoduje eksplozję na ziemi.

Wyrzutnie

Wyrzutnie, zwane też bateriami, są najchętniej wykorzystywane podczas imprez czy eventów. Wyrzutnie to najbardziej widowiskowy rodzaj pirotechniki o efektach w postaci świetlistych, kolorowych kształtów, jak np. komety, opadające wierzby czy kolorowe piwonie. Baterie dzielą się ze względu na kaliber i ilość strzałów, których może być nawet 200.

Specjalnym rodzajem wyrzutni są wyrzutnie złożone, nazywane compoundami. To odpalane za pomocą 1 lontu baterie tworzące integralny zestaw. Compoundy cechuje bardzo duża widowiskowość – dodaje ekspert z hurtowni Pol-Expance.

Wulkany

Wulkany, znane też jako fontanny, to grupa pirotechniki frontowej. Mają postać kartonowych stożków wypełnionych mieszaniną pirotechniczną. Ich nazwa wzięła się od efektu, jaki wywołuje podczas procesu spalania – wznoszącego się snopu iskier. Różnią się wysokością, na jaką sypią iskrami, kolorem i efektem akustycznym. Wulkany należy ustawić na równym i płaskim podłożu oraz zabezpieczyć przed przewróceniem się.

Race

Należące do grupy pirotechniki stadionowej czy meczowej race używane są podczas oprawy widowisk, meczów, marszów itp. Podstawowym efektem racy jest płomień. Race mogą różnić się od siebie intensywnością, czasem świecenia oraz kolorem światła. Wyrób ten można bezpiecznie trzymać w dłoni. Race często mylone są z flarami. Zasadniczo różnią się one głównie przeznaczeniem – racom przypisano funkcję oświetleniową, a flarom sygnalizacyjną. Do pirotechniki meczowej zaliczane są także stroboskopy, które emitują pulsujące światło i migotanie.

Materiał partnera