przynety

Rodzaje przynęt wędkarskich

Każda wyprawa na połów to wielka przygoda, do której trzeba się odpowiednio przygotować, m.in. kompletując niezbędny sprzęt wędkarski i wybierając odpowiednią odzież. Podczas wyboru akcesoriów wędkarskich należy brać pod uwagę przede wszystkim sposób, na który będziemy łowić i gatunek ryby. O wszystkich tych czynnikach musimy pamiętać również szukając właściwej przynęty.

W kieszeniach kamizelki wędkarskiej nigdy nie powinno zabraknąć przynajmniej kilku pudełeczek z różnymi rodzajami przynęt. Większość doświadczonych wędkarzy ma swoje ulubione przynęty, które wykazują najlepszą skuteczność na konkretnych łowiskach. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym możliwościom.

Naturalne przynęty wędkarskie

Największą popularnością bez wątpienia wciąż cieszą się tradycyjne przynęty wędkarskie naturalne: żywe, pochodzenia zwierzęcego i roślinne. Na krajowych łowiskach najczęściej używa się przynęt żywych, czyli larw i robaków. Na larwy muchy, nazywane potocznie białymi robakami, można złowić zarówno płotkę, jak i karpia, z kolei czerwony robak używany jest podczas łowienia okoni, leszczy oraz wielu innych. Żywe przynęty są sprzedawane w plastikowych pojemniczkach, a przez wędkarzy często wykorzystywane również jako dodatek urozmaicający zanętę.

W charakterze naturalnej przynęty można użyć również produktów pochodzenia roślinnego. Do połowu ryb z rodziny karpiowatych używa się np. kukurydzy konserwowej, ziaren konopi, pszenicy czy pęczaku. Inną odmianą naturalnej przynęty są ciasta, przygotowane własnoręcznie przez wędkarzy lub kupowane w sklepach specjalistycznych. Na ciasto łapie się karasie, karpie i leszcze. Aby przynęta z ciasta własnej roboty była bardziej skuteczna, podczas przygotowania można dodać atraktora, czyli aromatu lub barwnika, który zwiększy jej atrakcyjność dla ryby.

Sztuczne przynęty wędkarskie

Do łowienia ryb drapieżnych metodą spinningową wędkarze często sięgają po przynęty sztuczne. Obecnie na rynku dostępny jest niezwykle szeroki wybór tego typu przynęt, przeznaczonych do łowienia różnych ryb w rozmaitych warunkach.

Najprostszym typem sztucznej przynęty wędkarskiej jest błystka, której głównym elementem jest mieniąca się w świetle słonecznym blaszka, jednak największym uznaniem wędkarzy cieszą się twistery i wobblery – mówi specjalista z firmy Expert.

Twistery wykonuje się z elastycznych tworzyw sztucznych, często w bardzo intensywnego koloru. Przynęta tego typu zbudowana jest z korpusu i zwiniętego ogonka, dzięki czemu wygląda jak robak, który pod wodą bardzo szybko się porusza. Elementem zbrojącym twister jest jig, czyli hak z ołowianym obciążeniem. Twistery stosuje się głównie przy łowieniu sandaczy, szczupaków i okoni.

Również wobblery imitują pokarm ryb drapieżnych, tyle że te przynęty wykonuje się z twardych materiałów, najczęściej drewna lub plastiku. Sztywny wobbler zachowuje się w wodzie inaczej niż elastyczny twister, a sterowanie jego ruchem i głębokością odbywa się dzięki wbudowanemu przy dziobie sterowi.

W niniejszym tekście omówiliśmy zaledwie kilka podstawowych rodzajów przynęt wędkarskich, a ich różnorodności jest naprawdę wielka. Wspomnijmy tu chociażby o przynętach do połowów pod lodem (mormyszka) lub morskich (pilker).

Materiał partnera