wędkowanie

Rodzaje i charakterystyka wędek wędkarskich

Wybór odpowiedniej wędki to trudna decyzja zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących wędkarzy. Mimo że sama budowa sprzętu wędkarskiego może wydawać się nieskomplikowana, to wędki różnią się od siebie długością wędziska, wagą, sposobem montażu i dodatkowymi akcesoriami. Rodzaje wędek zależą od metody połowu, na którą się zdecydujemy. Dlatego też przygoda z wędkowaniem zazwyczaj nie kończy się na posiadaniu tylko jednej wędki. Oto podstawowe typy sprzętów wędkarskich i ich charakterystyka.

Jakie typy wędek wyróżniamy i czemu one służą?

  • Bat – najprostszy typ wędki bez przelotek i kołowrotka. Osiąga długość od dwóch do kilkunastu metrów i zakończony jest specjalnym łącznikiem, do którego zaczepia się żyłkę. Bat służy najczęściej do łowienia metodą spławikową, a łowi się nim w jeziorach i kanałach.
  • Tyczka – wędka nasadowa o długości od kilku do kilkunastu metrów. Zbudowana jest z długiego kija – tyczki i topu, a żyłka i zestaw spławikowy w tego typu wędce przymocowane są na szczytówce topu do amortyzatora. Wędka tyczka służy do łowienia w jeziorach, rzekach i kanałach, a do każdego łowiska należy odpowiednio dostosować długość szczytówki. Za pomocą tyczki łowi się ryby spokojnego żeru, np. karpie, leszcze i płocie.
  • Wędka spławikowa – delikatna, miękka wędka ze specjalnym miejscem do przykręcenia kołowrotka. Długość wędki spławikowej to 2 do 8 metrów, a jej elastyczność pozwala na daleki zarzut spławika. Łowi się nią białoryby – ryby słodkowodne spokojnego żeru.

– Wędki spławikowe dodatkowo dzieli się na odległościówki – do łowienia na większą odległość w stawach, rzekach czy jeziorach i bolonki – idealne do łowienia na głębokich wodach i na niewielkich odległościach – podpowiada ekspert z firmy Fishkon.

  • Wędka gruntowa – przystosowana jest do łowienia z gruntu. Wędki gruntowe są długie, sztywne i można ich używać zarówno na wodach stojących, jak i płynących. Oprócz samej wędki do połowu z gruntu potrzebny jest stojak, na którym można oprzeć wędkę oraz sygnalizator, który informuje o braniu ryby.
  • Wędka podlodowa – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj wędki służy do łowienia ryb spod lodu, przez wywiercony w pokrywie lodowej otwór. Wędki podlodowe są małe, krótkie, z niewielkimi kołowrotkami i można nimi łowić wieloma metodami np. sposobem spławikowym, mormyszką czy błystką.
  • Wędka spinningowa – uniwersalna wędka służąca do połowu zarówno z lądu, jak i z łódki, używana na wszystkich typach wód. Najczęściej łowi się na nią ryby drapieżne, lecz sprawdzi się równie dobrze w przypadku ryb spokojnego żeru. Połów wędką spinningową polega na rzucaniu i zwijaniu sztucznej przynęty. Podczas zakupu tego typu wędki warto wybrać taką, która będzie wydawała się lekka i wygodna podczas trzymania.
  • Wędka morska – stosuje się ją do połowów morskich. Jest solidnie wykonana, długa na 2 do 4 metrów oraz charakteryzuje ją ciężar wyrzutowy od 120 do 250 g. 
  • Wędka muchowa – elastyczna i wytrzymała wędka z kołowrotkiem montowanym na końcu wędziska. Służy do połowu ryb metodą sztucznej muchy wędkarskiej, która imituje owada w różnych fazach rozwoju. Od wielkości much zależy również masa linki wędkarskiej. Wędką muchową można łowić m.in. pstrągi, klenie i lipienie pospolite, a sam połów wymaga od wędkarza szczególnych zdolności obserwacyjnych i zręcznościowych. 
Materiał partnera