Place zabaw z budżetu obywatelskiego

Dostęp do placów zabaw – nawet w większych miastach – nierzadko jest ograniczony. Jeśli w Twojej okolicy brakuje miejsca, w którym dzieci mogą spędzić miło czas, bawiąc się na świeżym powietrzu, już teraz zgłoś zapotrzebowanie na tego rodzaju inwestycję!

  1. Jak zgłosić inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego?
  2. Jakie inne projekty ogólnomiejskie można zgłosić?

Budżet obywatelski to przede wszystkim proces demokratyczny, podczas którego mieszkańcy gminy decydują wspólnie o publicznych wydatkach w swoim mieście. Zatem jest to narzędzie, dzięki któremu masz możliwość bezpośredniego decydowania, na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu. Z takiego procesu coraz częściej korzysta się w ramach budowy placów zabaw. Chcesz, aby w Twojej okolicy powstał plac zabaw dla dzieci? A może potrzebujecie wsparcia finansowego na modernizację istniejącego już starego placu zabaw? Nie zwlekaj i zgłoś inwestycję!

Jak zgłosić inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego?

Przed zgłoszeniem danej inwestycji, sprawdź, czy budżet obywatelski działa w Twojej gminie. Jeśli nie, jest na to prosty sposób. Wystarczy złożyć tego rodzaju propozycję w magistracie. Jeśli natomiast budżet obywatelski jest już w Twojej gminie i mieszkańcy mogą współdecydować o tym, na jaką inwestycję zostaną przeznaczone pewne kwoty, pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest złożenie wniosku z propozycją projektu. Często wymaga się, by taki wniosek był podpisany przez kilkanaście osób. Formularze wniosków znajdziesz albo w magistracie, albo na odpowiedniej stronie WWW.

Dziś na większość miejsc, takich jak place zabaw budżet obywatelski przeznacza pieniądze, zatem jeśli w Twojej okolicy brakuje placu dla dzieci, już teraz zgłoś wniosek z projektem. Z budżetu obywatelskiego można również pozyskać pieniądze na modernizację starego placu lub jego rozbudowę. Zanim jednak zdecydujesz się złożyć wniosek związany z modernizacją, warto skontaktować się z producentem placu, by ten ocenił, czy w ogóle odnowa jest opłacalna. Może okazać się, że tańszą opcją będzie postawienie wszystkiego od nowa.

Pamiętaj o tym, że zgłoszenie inwestycji związanej z budową placu zabaw z budżetu obywatelskiego nie jest jednoznaczne z pozytywną decyzją. Wszystkie wnioski najpierw są weryfikowane, a później oceniane. Mieszkańcy gminy zwykle mogą oddać tylko jeden głos na projekt ogólnomiejski. Następnie należy czekać do ogłoszenia wyników.

Jakie inne projekty ogólnomiejskie można zgłosić?

Pieniądze z budżetu obywatelskiego mogą tak naprawdę iść na każdą inwestycję, jaką wymyślą mieszkańcy danej gminy. Najczęściej jednak – poza wspomnianymi placami zabaw – zainteresowani zgłaszają projekty infrastrukturalne, związane z małą architekturą czy zielenią oraz z ogólną rewitalizacją fragmentów ziemi, mieszczącej się na przykład przed blokami. Jest możliwość złożenia kilku wniosków podczas jednej edycji. Informacje na temat maksymalnej ilości znajdziesz przede wszystkim na głównej stronie internetowej swojej gminy. W budżecie obywatelskim mogą znaleźć się ciekawe projekty, na które czasami nie ma miejsca w wydatkach publicznych. Warto więc spróbować i poczekać na ogłoszenie wyników, bo w każdej edycji budżetu obywatelskiego pojawiają się wyjątkowe pomysły. Nic więc dziwnego, że ogłoszenie listy projektów poddanych do realizacji w procesie budżetu obywatelskiego budzi wiele emocji. Na szczęście bezpośrednie głosowanie sprawia, że zawsze zostaną zrealizowane tylko najlepsze projekty. W celu zapewnienia prawidłowego głosowania z demokratycznym procesem strony zbierają jedynie niezbędne informacje.

Materiał partnera