noclegi w Zakopanem

Od czego zależy koszt noclegów w Zakopanem?

Zakopane to chętnie wybierany przez turystów z Polski i zza granicy kierunek. Region ten oferuje przede wszystkim wspaniałe, górskie widoki i liczne szlaki. Z tego powodu cieszy się dużym zainteresowaniem przez cały rok. Chcąc spędzić w tym miejscu urlop, warto jednak wcześniej określić swój budżet obejmujący między innymi zakwaterowanie. Od czego zależy koszt noclegów w Zakopanem? Podpowiadamy.

Rodzaj kwatery

Koszt noclegów w Zakopanem uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju kwatery. Do najtańszych należą te w domach prywatnych. W tym regionie wiele osób dostosowuje swoje mieszkanie do możliwości wynajmu chociaż kilku pokojów turystą. Na podobnym poziomie kształtują się ceny w schroniskach. Jednak zazwyczaj dysponują one niewielką liczbą dostępnych miejsc. Nieco droższy jest nocleg w pensjonatach. Do najbardziej kosztownych miejsc lokalizacji zalicza się hotele, a także ośrodki wypoczynkowe. Tutaj cena pokoju zazwyczaj uzależniona jest od jego standardu, a także wyposażenia i udogodnień.

Termin pobytu

Kolejnym czynnikiem, który ma niebagatelny wpływ na koszt noclegów w Zakopanem, jest pora roku. Choć region ten cieszy się niesłabnącą popularnością przez większość miesięcy, to jednak istnieją pewne terminy, w których ceny kwater mocno wzrastają. Należy do nich sezon wakacyjny, ferie zimowe i świąteczne, majówka, a także Sylwester. Różnice w tym przypadku mogą wynosić nawet kilkanaście procent, co dla kilkuosobowej rodziny może mieć duży wpływ na ostateczny koszt pobytu.

Czas rezerwacji

Hotele i kwatery w Zakopanem podobnie jak w innych regionach można zarezerwować taniej korzystając z oferty first lub last minute. Zaplanowany wcześniej wypoczynek może okazać się mniejszym obciążeniem dla budżetu. Wtedy turyści mają również większy wybór ofert noclegowych. Przyjeżdżając do stolicy Tatr bez kwatery, można znaleźć w atrakcyjnej cenie pokój u właściciela domu, który nie znalazł klientów we wcześniejszym terminie i w związku z tym obniża jego koszt.

Lokalizacja ośrodka 

Ostatni aspektem, który ma duży wpływ na koszt noclegu, jest lokalizacja kwatery. Im bliżej znajduje się ważnych punktów turystycznych, tym jest droższa. Na przykład Ośrodek Wczasowo-Konferencyjny BEL-AMI w Zakopanem dzieli zaledwie 600 m od Wielkiej Krokwi i 500 m od Krupówek. Dzięki temu wystarczy krótki spacer, aby znaleźć się w tętniącym życiem centrum. Turyści chętniej wybierają pokoje właśnie w takich miejscach, ponieważ aby przemieszczać się po mieście nie muszą korzystać z własnego samochodu lub drogich taksówek.

Materiał partnera