Rozpalanie ogniska przy namiocie

Obozowanie w lesie. Jak przygotować się do spania na zewnątrz?

Obozowanie na dziko, na łonie natury, to często niespełnione marzenie. Chętni do wypoczynku z dala od innych turystów nie wiedzą, jak się do tego przygotować i co spakować. Podstawowym założeniem jest minimalizm i zabranie tylko najpotrzebniejszych rzeczy. Doświadczeni obozowicze dokładnie wiedzą, co jest niezbędne. Początkującym przydadzą się wskazówki, jak się przygotować do obozowania w lesie.

Jakie są podstawowe zasady dzikiego biwakowania?

Obozowanie “na dziko”, czyli poza wyznaczonym kempingiem, może być wspaniałą przygodą. Niewiele osób wie, że określenie to dotyczy nie tylko noclegu pod namiotem, ale także nocowania w samochodzie. Przed rozpoczęciem przygody w naturze należy koniecznie upewnić się, że biwakowanie w wybranym miejscu jest dozwolone.

Jedną z najważniejszych zasad dzikiego obozowania jest dbanie o miejsce, w którym znajduje się nocleg. Należy je pozostawić w niezmienionym samym stanie. Turysta powinien zachowywać się jak gość na łonie natury. Warto unikać hałasu, zwłaszcza o zmierzchu, kiedy większość dzikich zwierząt jest aktywna. Prawidłowe obchodzenie się z ogniem jest szczególnie ważne podczas obozowania w lesie. Do gotowania zawsze należy używać bezpiecznej kuchenki. Otwarte ogniska są często zabronione na obszarach chronionych i w lesie. Jeśli można rozpalić ogień, warto użyć krzesiwa magnezowego. Dobrze jest również zwrócić uwagę na fakt, że obecność ludzkich odchodów może niepokoić zwierzęta, ponadto zanieczyszczają wodę i szkodzą regionalnej florze i faunie.

Co jest najpotrzebniejsze do spania w lesie?

Do biwakowania w lesie nie potrzeba wielu przedmiotów. Zamiast walizki wystarczy wygodny plecak. Odpowiedni strój zależy od tego, czy nocleg jest jednorazową przygodą, czy częścią dłuższej wyprawy. Turystyczne spodnie i wodoodporne buty można mieć po prostu na sobie. Jako posiłek wystarczy to, co da się łatwo przygotować w domu, na przykład pieczywo i przekąski lub gotowe racje żywnościowe. Na jedną noc wystarczają dwa litry wody.

Podstawowym sprzętem, jaki należy zabrać, żeby zapewnić sobie schronienie jest namiot, śpiwór, karimata lub dmuchany materac i poduszka. Powinny być dobrej jakości i dostosowane do panującej na zewnątrz temperatury. To dlatego klienci sklepu Gryf Militaria doceniają, że prowadzą go pasjonaci służący radą. Warto zadbać o odpowiednie ubranie. Nieodzowna jest bielizna termiczna i skarpety, koszulka (dobrze sprawdzają się materiały techniczne, ponieważ szybko schną) oraz odzież wodoodporna (kurtka i spodnie). W zależności od pogody trzeba zabrać czapkę i rękawiczki, a także wygodne buty trekkingowe.

Materiał partnera