Największe atrakcje sportowe i kulturalne Zakopanego

Największe atrakcje Zakopanego

Choć Zakopane nazywamy zimową stolicą Polski, również w sezonie letnim nie brak tu atrakcji, przyciągających turystów nawet z zagranicy. Malownicze położenie u stóp tatrzańskich szczytów to wciąż nie wszystko. To górskie miasteczko tętni też niesamowitym życiem kulturalnym, a żywa historia wylewa się na uliczki z klimatycznych knajpek i zabytkowych willi.

Zakopane sportowo-rekreacyjne

Polskie góry to główny cel wycieczek turystów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem. Atrakcje w Zakopanem pozwalają spędzić mile czas zarówno zapalonym narciarzom i wędrowcom, jak również rodzinom z dziećmi.

W sezonie zimowym najbardziej obleganą atrakcją jest Wielka Krokiew, czyli skocznia narciarska, na której organizowane są konkursy Pucharu Świata. Latem, kiedy ze skoczni nie korzystają zawodowi sportowcy, zwiedzający mogą stanąć u szczytu Wielkiej Krokwi, by choć przez chwilę poczuć dreszczyk emocji, towarzyszący podczas zawodów ich idolom.

Zakopane to świetny kierunek na ferie dla aktywnych miłośników narciarstwa. Działa tu kilka świetnych stoków z wyciągami – można zjeżdżać m.in. z Kasprowego Wierchu, Gubałówki i Nosala. Wiosną i latem Zakopane przeradza się w doskonałą bazę wypadową dla amatorów pieszych wędrówek. Na nich czekają tutaj szalenie piękne szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Propozycją szczególnie kuszącą dla osób podróżujących z dziećmi jest oferta zakopiańskich basenów termalnych. Kompleks wodny położony jest na wzgórzu Antałówka, dzięki czemu oprócz licznych atrakcji typowych dla aquaparków, goście mogą też podziwiać wspaniałe widoki.

Kulturalne Zakopane

Mówiąc o Zakopanem nie sposób nie wspomnieć o bogatej i fascynującej historii tego czarodziejskiego miejsca. Miasteczko stało się kulturalnym centrum kraju na przełomie XIX i XX wieku, gdy upodobali je sobie twórcy, tacy jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Kasprowicz, Przerwa-Tetmajer, Karol Szymanowski i wielu innych pisarzy, malarzy oraz muzyków.

Śladem po ich bytności w podhalańskiej miejscowości są nie tylko liczne muzea i klimatyczne kawiarnie, ale także niepowtarzalny styl architektoniczny, stworzony przez Stanisława Witkiewicza i nazywany po prostu zakopiańskim.

Piękne budynki, reprezentujące ów styl, zdobią całe miasteczko, a najbardziej reprezentatywnym przykładem jest Willa Koliba, w której znajduje się obecnie muzeum. Zachwycające są jednak nie tylko obiekty muzealne, ale także budynki do dziś użytkowane, jak np. Willa „Excelsior”, w której obecnie działa wspaniały pensjonat.

Entuzjaści sztuki powinni udać się także do Willi Oksza, gdzie mieści się Galeria Sztuki XX wieku. Tutaj znajdziemy m.in. niepokojące prace z Firmy Portretowej S.I. Witkiewicza – słynne, tworzone pod wpływem rozmaitych środków odurzających obrazy, do dziś potrafią głęboko poruszyć swoich odbiorców.

Materiał partnera