Najpopularniejsze instrumenty perkusyjne

Najpopularniejsze instrumenty perkusyjne

Gdy mówi się o instrumentach perkusyjnych, każdemu od razu przychodzi na myśl zestaw perkusyjny, który jest zwykle na wyposażeniu zespołu grającego muzykę rozrywkową. Rodzina instrumentów perkusyjnych jest jednak o wiele większa i obejmuje dużą ilość instrumentów, takich jak ksylofony, dzwonki, drumle, marakasy, tamburyny, kije deszczowe, a także kastaniety. Jakie instrumenty perkusyjne cieszą się największą popularnością?

Popularne rodzaje instrumentów perkusyjnych

Jednym z popularniejszych rodzajów tego typu instrumentów, jest ksylofon. Składa się ze sztabek wykonanych z twardego drewna o różnej długości. Są one ułożone na metalowej ramie od najdłuższych do najkrótszych. Czasem także znajdują się w dwóch rzędach przypominających klawiaturę fortepianu. Pod każdą sztabką są rezonatory wzmacniające głośność dźwięku. Uderzając w sztabki za pomocą twardych młoteczków, można wydobyć krótkie dźwięki o charakterystycznej barwie. Obok ksylofonu dużą popularnością cieszy się także wibrafon, który składa się z metalowych płytek ułożonych w dwóch rzędach na metalowym stojaku. Uderza się w nie czterema pałeczkami z główkami obciągniętymi filcem. Górne końce płytki mają umocowane skrzydło z niewielkim silnikiem elektrycznym wprowadzającym je w ruch obrotowy. To natomiast powoduje charakterystyczne dla muzyki wibracje.

Instrumenty perkusyjne to także wszelkiego rodzaju dzwony nazywane dzwonkami orkiestrowymi. Mają kształt metalowych rur półkul ustawionych w dwóch rzędach i zawieszonych na specjalnej ramie. Różna długość rur pozwala uzyskać dźwięki w skali chromatycznej. Instrumenty te mają charakterystyczne tłumiki uruchamiane dzięki pedałom. Na instrumencie gra się natomiast za pomocą drewnianego młotka. Dźwięk instrumentu jest podobny do brzmienia prawdziwych dzwonów. Grupę popularnych instrumentów perkusyjnych zamykają talerze wykonane z brązu i cyny. W orkiestrze podkreślają rytm i pozwalają osiągnąć efekt dramatyzmu. Gra polega na uderzaniu jednym talerzem o drugi.

Zalety instrumentów perkusyjnych

Zastosowanie instrumentów perkusyjnych jest bardzo szerokie, szczególnie jeśli wykonuje się muzykę ludową z różnych regionów. Kompletowanie zestawu muzycznego obejmuje także wszelkie dodatkowe akcesoria, takie jak pulpit do nut. Właśnie dlatego z oferty sklepu z instrumentami muzycznymi GAMA w Gdańsku korzysta tak wielu muzyków, którzy cenią sobie dobrą jakość instrumentów. Dzięki profesjonalnym instrumentom perkusyjnym można stworzyć unikalne dźwięki i cieszyć się komfortem gry.

Materiał partnera