Wycieczki do Medjugorie

Medjugorie – najsłynniejsze sanktuarium na Bałkanach

Pielgrzymki do miejsc świętych są dla wielu osób wyjątkowym i niezwykle ważnym przeżyciem duchowym. Dlatego też co roku bierze w nich udział tak wiele osób, wspólnie modląc się, integrując i podziwiając okoliczne zabytki. Jednym z najpopularniejszych celów pielgrzymek jest Medjugorie. Dlaczego wato się tam wybrać? Przeczytaj tekst, aby się tego dowiedzieć.

Z czego słynie Medjugorie?

Medjugorie to miejscowość położona na południu Bośni i Hercegowiny. Dlaczego to właśnie ona jest tak częstym celem pielgrzymek? Otóż mówi się, że to tam w 1981 roku sześciorgu dzieciom objawiła się sama Maryja. Zdarzenie to nie jest co prawda potwierdzone przez Kościół, ale nie zmienia to faktu, że to miasto na Bałkanach co roku przyciąga rzesze pielgrzymów. Wycieczki do Medjugorie odbywają się głównie z tego powodu, że podobno objawienia nadal się tam zdarzają. Wiele osób chce zatem odwiedzić to wyjątkowe miejsce, gdzie według przekazów sama Maryja ukazała się dzieciom w latach osiemdziesiątych, a niektórym z nich ukazuje się do dzisiaj.

Co można zobaczyć w Medjugorie?

Najbardziej znanym miejscem w Medjugorie jest kościół św. Jakuba. Stał się on drugim kościołem parafialnym, po tym jak pierwszy z nich został zniszczony z powodu nierównego podłoża, na którym został zbudowany. Kościół św. Jakuba powstał w roku 1969, a 20 lat później wybudowano również ołtarz polowy, wokół którego do dzisiaj gromadzą się tysiące pielgrzymów. Kolejnym znanym miejscem w Medjugorie jest Góra Objawień w Podbrdo, u podnóża której ustawiono charakterystyczny Niebieski Krzyż. Te dwa punkty są połączone drogą, przy której umieszczone zostały płaskorzeźby ukazujące tajemnice chwalebne różańca.

Czy warto wybrać się na zorganizowaną wycieczkę do Medjugorie?

Jednym ze sposobów pielgrzymki do Medjugorie jest wybranie się tam w ramach zorganizowanej wycieczki. Ta opcja ma wiele zalet, między innymi taką, że na wyjazdach tego typu jest z reguły obecny przewodnik, który może podzielić się ciekawostkami dotyczącymi danego miejsca. 

Po drodze do Medjugorie można zwiedzić też inne miejscowości, takie jak Sarajewo czy Split – podpowiada pracownik Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego FRATER.

W tym przypadku nie trzeba się też martwić o nocleg czy wyżywienie, bo tymi sprawami zajmują się organizatorzy. Na pielgrzymkach panuje modlitewna atmosfera, która z pewnością ułatwi religijne przeżywanie wycieczki. Poza tym, w ten sposób można poznać osoby, które również są pasjonatami podróży do miejsc świętych i wymienić się z nimi doświadczeniami.

Materiał partnera