Malowanie obrazu

Malowanie obrazów – przewodnik dla początkujących

Tworzenie sztuki jest szczególną aktywnością, która pociąga wiele osób mających dusze artystów. Jest to wdzięczna czynność, która pozostawia artyście dużą satysfakcję z wykonanej pracy. Tylko czy każdy może się nią zająć? Czy przed rozpoczęciem malowania obrazów trzeba opanować specjalne umiejętności? Skąd czerpać inspiracje, będąc artystą? Dzisiejszy artykuł jest swoistym przewodnikiem dla początkujących malarzy.

Co powinien umieć każdy malarz?

Wbrew pozorom malowanie obrazów wymagania opanowania licznych umiejętności. Z jednej strony sztuką może zajmować się każdy, nie zważając na efekt tworzonych prac. Z drugiej jednak, jeśli zależy komuś na tym, by malowane przez niego obrazy miały wysoką jakość, zanim rozpocznie swoją przygodę ze światem sztuki, musi zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu malarstwa.

Profesjonalni malarze tacy jak artyści z pracowni Art-Kruk w Warszawie specjalizujący się w malowaniu obrazów na rozmaitych materiałach doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest opanowanie techniki. Każdy początkujący malarz powinien posiąść odpowiednie umiejętności w zakresie:

  • proporcji,
  • mieszania kolorów,
  • kompozycji,
  • wybranych technik malarskich (np. malarstwa olejnego, akrylowego czy temperą).

To tylko wybrane umiejętności, dzięki którym osoba wkraczająca w świat sztuki z czasem może stać się profesjonalnym malarzem. Oczywiście specyfika pracy nad swoim warsztatem malarskim powinna być uzależniona od tego, czym dokładnie planuje zajmować się dana osoba. Jeżeli interesuje ją wyłącznie malarstwo olejne, wówczas zbędna może okazać się nauka malarstwa akrylowego. Wielu artystów poza malowaniem obrazów specjalizuje się również w innych formach uprawiania sztuki. Jeśli więc początkujący malarz chce być jednocześnie wprawionym rysownikiem, wówczas z pewnością powinien opanować umiejętność cieniowania.

Skąd czerpać inspiracje do malowania obrazów?

Wypracowanie techniki pozwala na eksplorowanie świata i na przenoszenie swoich doświadczeń na dowolnie wybrany materiał. Po opanowaniu niezbędnych umiejętności nastaje czas tzw. zabawy ze sztuką. Osoba mająca odpowiednie doświadczenie w malarstwie z powodzeniem namaluje każdy obraz, który ujrzy w swoich myślach.

By jednak malarz miał pomysł na dzieło sztuki, musi eksponować swoje myśli na silne bodźce. Czerpanie inspiracji jest kluczowym momentem w procesie tworzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że poszukiwanie inspiracji jest kwestią silnie indywidualną: należy rozglądać się za nią w swojej duszy oraz w każdym dostrzegalnym drobiazgu.

Materiał partnera