Letnie mazurskie atrakcje

Wyjazd na Mazury to idealny plan wakacyjny, zarówno jeśli wybieramy się z naszą rodziną, jak i w gronie znajomych. Jakie atrakcje tam na nas czekają?

Dla „wodniaków”

Nie jest żadną tajemnicą, że Mazury przyciągają do siebie głównie za sprawą licznych jezior, które zapewniają wprost idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych. W praktycznie każdej miejscowości znajdziemy wydzielone kąpieliska, w których możemy cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne letnie dni, a także liczne wypożyczalnie łódek, kajaków, jachtów oraz motorówek. Ostatnimi czasy coraz więcej jest również tzw. wake parków, czyli obiektów wyposażonych w specjalne dźwigi, umożliwiające uprawianie wake boardingu – czyli odpowiednika snowboardingu na wodzie. Oczywiście pamiętamy, że sporty wodne są przyjemne, ale wymagają zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Dla piechurów

Mazury to nie tylko jeziora, ale również wspaniałe lasy, zachęcające do długich pieszych i rowerowych wypraw. – Taka forma spędzania wolnego czasu jest idealna dla osób, które lubią aktywność fizyczną i szukają wyciszenia oraz bliskiego kontaktu z naturą – mówi przedstawiciel ośrodka wczasowego Makowo – W trakcie wycieczek mamy szansę natknąć się na rozmaite okazy lokalnej fauny, między innymi łosi, jeleni, żubrów czy licznych gatunków ptaków. Spotkanie dzikich zwierząt na żywo są bardzo emocjonujące, pamiętajmy jednak, żeby zachować również ostrożność i nie zbliżać się do nich zanadto. Ciekawą formą zwiedzania mazurskich krajobrazów jest również jazda konna

Dla zainteresowanych historią

Jeśli znudziło nam się pływanie i inna aktywność fizyczna, doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu będzie wycieczka po lokalnych zabytkach. Tych na Mazurach nie brakuje – wymieńmy tylko najsłynniejsze z nich, czyli:

  • Zamek w Malborku – gotycka twierdza wzniesiona przez Krzyżaków, jedna z największych tego typu konstrukcji w Europie
  • Wilczy Szaniec – ruiny głównej kwatery Adolfa Hitler z 1941-44
  • Zamek w Nidzicy – gotycki zamek, wybudowany na przełomie XIV i XV wieku, obecnie używany jako centrum biznesowo-kulturowe, mieści się z nim Muzeum Ziemi Nidzickiej
  • Grunwald – czyli miejsce, w którym odbyła się jedna z najsłynniejszych bitew średniowiecznej Europy, co roku 15 lipca odbywa się tu rekonstrukcja tego wydarzenia.
  • Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynkuto jeden z najsłynniejszych polskich skansenów, czyli muzeum na wolnym powietrzu, którego zadaniem jest prezentowanie kultury ludowej. Muzeum istnieje od 1909 roku.
Materiał partnera