Kulki proteinowe – garść faktów dla wędkarzy

Chyba każdy fan karpiowania wie o czym mowa. To właśnie dzięki tym małym kulkom każda wyprawa kończy się sukcesem. 

Czym są kulki proteinowe?

Kulki proteinowe to gotowa przynęta i znaczne ułatwienie życia każdego wędkarza. W składzie posiada wiele pożywnych składników dla ryb. Szczególnie karpie upodobały sobie ten rodzaj przynęty, co cieszy zwolenników ich łowienia, gdyż jest to ryba inteligentna i wymagająca. Skład jest różny w zależności od producenta jednak zawierają one składniki takie jak: mąka kukurydziana, białko zwierzęce, ziarna roślin czy mleko. Ważny jest także odpowiedni kolor i smak. Powszechnie uważa się, że karp nie rozróżnia kolorów. Jednak wbrew tym naukowym dowodom, wędkarze uważają, że niektóre karpie lepiej reagują na dany kolor, a gorzej na inne. Ponownie warto więc eksperymentować aby samodzielnie znaleźć idealną przynętę

Jakie kulki zanętowe wybrać?

To trudny wybór i często bardzo indywidulany. Zależy od wielu czynników takich jak pora roku, temperatura wody ale także specyfika łowiska czy zwyczaje ryb w nim żyjących. Aby móc wybrać te najlepsze warto poznać ich rodzaje. Jednym z podziałów jest wyporność. Dostępne są kulki pływające i tonące. Te pierwsze unoszą haczyk na kilka centymetrów nad wodą, a drugie opadają swobodnie na dno łowiska. Kolejnym aspektem do rozważenia jest wielkość samej kulki. Produkowane są one w różnych rozmiarach. Mówi się, że latem lepiej łowi się na duże a wczesną wiosną na małe kulki. Poszczególne modele różnią się od siebie także twardością, a co za tym idzie szybkością rozpuszczania. Kulki przeznaczone na długie nasiadówki powinny być trwarde. Aby wybrać te idealne najlepiej przetestować, które lepiej sprawdzają się w danych okolicznościach. Tutaj nie ma uniwersalnego klucza. Wszystko zależy własnych upodobań. 

Kiedy łowimy na kulki owocowe a kiedy na proteinowe?

W tym wypadku istnieje przekonanie, że kulki owocowe warto stosować latem, a w chłodniejsze okresy warto użyć kulek proteinowych. Dlaczego? W chłodniejszym okresie mniej jest naturalnego pokarmu i karpie posiadają duże zapotrzebowanie na białko. Ponownie jest to jednak sprawa dość indywidualna i warto sprawdzić, który rodzaj będzie lepszy dla nas.

Kulki proteinowe – kupować czy zrobić samodzielnie?

Kulki proteinowe to produkty dostępne w ofercie dobrych sklepów wędkarskich. Jest wiele rodzajów do wyboru. Czy warto więc zdecydować się na zrobienie ich samodzielnie? W ramach eksperymentu i dla własnej satysfakcji, jeżeli posiadamy dużo wolnego czasu i chcemy spróbować swoich sił – czemu nie. Jednak jeżeli chcemy postawić na sprawdzone składy, które zapewnią udane łowy warto postawić na sprawdzone rozwiązania od znanych producentów takich jak Optimal Baits.

Materiał partnera