buddyjskie przedmioty rytualne choragiewki modlitewne

Jakie wyróżniamy buddyjskie przedmioty rytualne?

Buddyzm jest jedną z najpopularniejszych religii na Dalekim Wschodzie. Wiąże się ze ściśle moralnym, pełnym reguł życiem. Najważniejszym zadaniem każdego wyznawcy jest droga do wyzwolenia. Wierzący korzystają z różnych przedmiotów rytualnych, np. chorągiewek i młynków modlitewnych, mandali, mali. Opierają się na świętych pismach i księgach, a także postępują według zapisanych przez mnichów reguł.

Chorągiewki modlitewne

Podróżnicy często kojarzą Tybet z porozwieszanymi w świątyniach, ołtarzach, przełęczach górskich i świętych jeziorach kolorowymi, prostokątnymi skrawkami materiału – chorągiewkami modlitewnymi. Wieszanie flag modlitewnych ma na celu uhonorowanie świętych miejsc. Spotykamy je w 5 kolorach, symbolizujących kolejno siły natury. Czerwona barwa odpowiada za ogień, niebieska – za niebo, zielona mówi o wodzie, żółta nawiązuje do ziemi, a biała – do wiatru i powietrza. Na wszystkich chorągiewkach wypisane są mantry, czyli specjalne modlitwy tybetańskie, porównywalne do różańca. Na flagach często też przedstawia się konia, który symbolizuje energię życiową i siłę.

Młynki modlitewne

Młynek modlitewny należy do innych buddyjskich przedmiotów rytualnych. Ma formę konstrukcji o kształcie walca, do którego nałożony jest trzymany w ręku trzonek. Wewnątrz urządzenia znajdują się święte teksty z mantrami (wszystko zwinięte w rulon). Obracanie młynkiem odpowiada za budowanie dobrej karmy. Kręci się do od lewej do prawej strony, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W Tybecie można spotkać młynki o różnej wielkości. Wiele osób – szczególnie starszych – spędza tam wolny czas, kręcąc młynkiem. Częstym widokiem są gromady ludzi przed świątyniami, obracającymi równomiernie świętymi przedmiotami.

Mala – sznur modlitewny

Mala przypomina wyglądem chrześcijański różaniec. Ma postać sznura modlitewnego, na który nawleczone są koraliki. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, np. kamieni, szkła, kości czy drzewa sandałowego. Każdy koralik odpowiada za jedną mantrę. Powtarzanie jej pomaga w osiągnięciu wyzwolenia. Koraliki mają określoną liczbę (108), której wyjaśnienie wiąże się z odmiennymi koncepcjami hinduistycznymi i buddyjskimi. Malę można też traktować jako ozdobę. Chętni nie muszą jechać specjalnie do Tybetu, by ją zdobyć. Na rynku znajduje się wiele hurtowni, które oferują male w dobrej jakości. Przykładem takiego miejsca jest sklep z akcesoriami orientalnymi, Dzambhala. Miłośnicy Dalekiego Wschodu odnajdą tu również inne przedmioty rytualne: chorągiewki i młynki modlitewne, dzwonki mosiężne czy naczynia rytualne.

Materiał partnera