Jak wybrać dobre świece dymne?

Materiały pirotechniczne to znacznie więcej niż tylko tradycyjne fajerwerki kojarzące się z imprezami sylwestrowymi. Obecnie coraz większą popularność zyskują świece dymne, które znajdują wiele zastosowań przy różnego rodzaju okazjach. Czym dokładnie charakteryzują się tego typu świece, w jaki sposób się je wykorzystuje oraz na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Świece dymne – charakterystyka i zastosowanie

Świece dymne, zwane również dymem pirotechnicznym, to materiały pozwalające na stworzenie zasłony dymnej bez wybuchu. Jest to możliwe dzięki mieszance składającej się z azotanów oraz chloranów potasu z udziałem dodatkowych substancji, np. barwników. Mieszanka ta ma postać tuby wyposażonej w zapłonnik, dzięki któremu można odpalić świecę. W efekcie następuje emisja gęstego dymu, który może być zabarwiony na dowolny kolor. Paleta barw jest tu niemal nieograniczona – w sklepach znajdziemy świece czerwone, niebieskie, żółte, zielone i znacznie więcej. Efekt ten sprawia, iż świece dymne mają coraz więcej zastosowań. Chociaż kojarzone są przede wszystkim z oprawami stadionowymi, czyli eventami sportowymi, przede wszystkim meczami piłkarskimi, dzisiaj wykorzystuje się je do urozmaicenia wielu innych imprez

To znakomita atrakcja wykorzystywana na festynach, koncertach czy nawet imprezach okolicznościowych, np. na weselach. – Mówi przedstawiciel Hurtowni Fajerwerków AS w Gorzowie. – Świece dymne mają również zastosowania paramilitarne – służą do stworzenia zasłony dymnej w przypadku pozoracji, np. rekonstrukcji wydarzeń historycznych, w rozgrywkach militarnych typu ASG czy paintball, ale też podczas ćwiczeń i szkoleń wojska oraz innych służb, np. straży pożarnej. Ciekawym rozwiązaniem jest również stosowanie świec dymnych w celu stworzenia niezwykłej scenografii na planie filmowym czy fotograficznym.

Na co zwracać uwagę przy zakupie świec dymnych?

Kupując materiały pirotechniczne, w tym również świece dymne, należy uważnie wybrać sklep, w którym dokonamy zakupu. Ważne, aby wybrana hurtownia fajerwerków zapewniała najwyższą jakość asortymentu i dysponowała certyfikatami oraz atestami na oferowane produkty. Tego typu materiały będą bezpieczne w użytku i zapewnią spektakularny efekt. Wybór świec dymnych zależy również od ich przeznaczenia. Jeśli zależy nam na pozoracji walk, np. w celach paramilitarnych, należy sięgnąć po produkty zapewniające wysoki stopień zadymienia. Z kolei bardziej subtelny efekt, wzbogacony o warianty kolorystyczne, stanie się wspaniałym urozmaiceniem sesji zdjęciowej oraz imprez plenerowych. Warto również zapoznać się ze sposobem odpalania świecy dymnej. Tu wyróżniamy dwie główne techniki, z których najpopularniejsza jest metoda lontowa. Tego rodzaju świecę należy odpowiednio ułożyć na specjalnie przygotowanym podłożu i podpalić lont, po czym oddalić się. Drugi sposób to odpalanie bezogniowe, które polega albo na wyciągnięciu specjalnej zawleczki, albo na potarciu siarki zapalnika. Odpowiednio dobrane świece dymne staną się wygodnym, bezpiecznym i ciekawym urozmaiceniem wielu okazji.

Materiał partnera