ochrona przed deszczem

Jak skutecznie chronić się przed deszczem na biwaku?

Niezależnie od tego, w jaką porę roku wybieramy się na biwak, powinniśmy być zawsze przygotowani na deszcz. Nawet jeśli podczas wychodzenia z domu świeci słońce, pogoda może szybko nas zaskoczyć. Przemoczenie sprzętu oraz odzieży, którą mamy na sobie na pewno nie jest przyjemnym doświadczeniem. Co więcej, w ten sposób szybko możemy złapać przeziębienie. Dlatego przed wyruszeniem na biwak, trzeba się dobrze przygotować na deszczową pogodę.

Co wziąć ze sobą na biwak, żeby nie zmoknąć?

Przede wszystkim w Twoim biwakowym ekwipunku powinna znaleźć się kurtka, która chroni przed deszczem. Najlepiej sprawdzi się tutaj softshell, ale równie dobrze możesz zdecydować się na płaszcz przeciwdeszczowy, który dodatkowo chroni Twoje spodnie. Oprócz tego przydatne są pokrowce oraz tzw. worki przeprawowe. Często zdarza się tak, że nawet dobre plecaki trekkingowe przy obfitej ulewie, zaczynają przeciekać na szwach.  Przy pomocy pokrowca, możesz zabezpieczyć cały plecak przed wodą lub powkładać przedmioty osobiste, które znajdują się w środku, do worków przeprawowych. Również w trakcie biwakowania w namiocie, możesz dodatkowo zabezpieczyć przy ich pomocy suche ubrania na zmianę oraz ważne przedmioty osobiste np. telefon, aparat, czy mapy.   

Sprzęt przeciwdeszczowy niezbędny na biwaku

Jeśli chcesz przetrwać noc pod gołym niebem bez przemoczenia, konieczny będzie dobry namiot. Pamiętaj, że musi być on mocno naciągnięty, aby krople deszczu mogły spływać na ziemię. Niezwykle praktycznym dodatkiem jest tarp, czyli dodatkowa płachta, którą rozwiesza się nad namiotem. Szeroki wybór tego typu sprzętów survivalowych znajdziesz np. w sklepie internetowym Wildman. Tarpy wykonane są z tkaniny wodoodpornej oraz nici, które nie pęcznieją pod wpływem wody, a więc nie ma mowy o tym, żeby plandeka przeciekła. Podobnie, jak w przypadku namiotu, tarp również musi być mocno naciągnięty, aby był skuteczny.

Jak nie zmoknąć, śpiąc pod gołym niebem?

Alternatywą dla nocowania pod gołym niebem w namiocie jest spadnie w hamaku. Dzięki temu, że śpisz nad ziemią, nie musisz obawiać się o przeciekanie podłogi namiotu. Sam hamak oczywiście nie wystarczy. Tutaj również doskonale sprawdzi się sprzęt przeciwdeszczowy w postaci tarpu. Warto też uważnie wybierać miejsce do rozbicia obozowiska. Dobrze jeśli hamak będzie wisiał nad drzewami o gęstych liściach, które stanowią naturalny parasol. Zwróć jednak uwagę, czy gałęzie tych drzew nie są stare i przesuszone. Opadom deszczu często towarzyszą silnie wiatry. Takie gałęzie mogą wtedy stanowić poważne zagrożenie.

Materiał partnera