zestaw do castingu wędki castingowe

Jak skompletować zestaw do castingu? Wędki castingowe i nie tylko

Nie bez powodu o wędkarstwie castingowym robi się coraz głośniej. To specyficzna, ale efektywna metoda łowienia ryb, która przynosi wędkarzom wiele satysfakcji. Jednocześnie skompletowanie ekwipunku, który zapewni nam powodzenie na łowisku, nie jest wcale takie proste. Problemy mogą napotkać zwłaszcza osoby początkujące, które nie mają jeszcze większego rozeznania w temacie. Dowiedz się więcej o metodzie, jaką jest wędkarstwo castingowe i sprawdź, jak dobrać odpowiedni sprzęt – na celownik bierzemy przede wszystkim wędki castingowe, ale wspominamy też o multiplikatorach i przynętach.

Czym charakteryzuje się wędkarstwo castingowe?

Wędkarstwo castingowe – to piekielnie skuteczna metoda połowu niemalże wszystkich popularnych drapieżników, jednak kojarzy się przede wszystkim z łowieniem dużych szczupaków na ciężkie przynęty. Alternatywna nazwa tej techniki – wędkarstwo rzutowe – wynika z faktu, że casting polega na zarzucaniu przynęty (zwykle szybkim ruchem zza pleców) przy pomocy elastycznej wędki, a następnie jej ściąganiu, co ma za zadanie sprowokować rybę do ataku.

Żeby zwiększyć odległość rzutów, wędkarze używają rozmaitych technik, na przykład przesuwają ciężar ciała w kierunku przedniej stopy w miarę wyrzucania zestawu; gdy wędka zostanie zatrzymana pod kątem 45 stopni, a sprzęt zostanie dobrany odpowiednio do metody, potrafi to przynieść bardzo dobre efekty. Istnieje też specjalna technika na dwie ręce, która pozwala dotrzeć do ryb żerujących przy słonym brzegu – wykorzystuje się ją głównie w surfcastingu, odmianie wędkarstwa morskiego. Warto zaznaczyć, że casting jest również dyscypliną sportową – zarzuca się wtedy lekką muszką bądź ciężarkiem do celu.

Jaki sprzęt wykorzystuje się do castingu?

Do uprawiania metody castingowej potrzebny jest specjalistyczny, dedykowany sprzęt. Do najważniejszych elementów należą:

– wędka castingowa ze specjalnym pazurem,

– multiplikator – kołowrotek castingowy z ruchomą szpulą o charakterystycznej konstrukcji,

– różnego rodzaju przynęty: od bardzo ciężkich (300g), dedykowanych do ciężkiego castingu, po mniejsze, ultralekkie sztuczne muchy,

– żyłka lub plecionka (obie mają swoich zwolenników, ale plecionka jest mocniejsza i mniej się plącze).

Co charakterystyczne, przelotki są rozmieszczone u góry zestawu castingowego, a zwijacz żyłki jest ułożony w specyficzny sposób.

Wędka castingowa – jaki model wybrać?

Wybierając wędkę do metody castingowej, tak jak w przypadku innych metod, należy zwrócić szczególną uwagę na ciężar przynęt, którymi zamierza się łowić. Początkujący wędkarze powinni zainteresować się wędziskami o ciężarze wyrzutu w przedziale 20-60 albo 40-100 g. Taki model umożliwi podanie sporej przynęty, a jego obsługa nie powinna wywołać zbyt wielkich trudności. Jeśli posiadasz już większe doświadczenie i wiesz, że Twoje ręce wytrzymają zarzucanie ciężkiego zestawu, możesz zainwestować w cięższy, toporniejszy zestaw, który sprawdzi się na przykład do jerkowania. Uniwersalne wędki castingowe osiągają 1,8-2,2 metra; dłuższe modele są używane znacznie rzadziej, zwłaszcza przy łowieniu z łodzi, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko, że szczytówka będzie uderzać o wodę. Akcja tego rodzaju wędzisk nie powinna być zbyt szybka.

Dedykowane wędki castingowe posiadają tzw. pazur, czyli specjalny element, który ma za zadanie zwiększyć komfort łowienia. Choć pazur ułatwia pewny chwyt, początkowo wygodne ułożenie go między palcami może nastręczać pewnych trudności. To właśnie nad tym warto pracować – w castingu, zwłaszcza podczas rzutów i agresywnych brań, mocny chwyt to absolutna podstawa!

Gdzie kupić porządne wędki castingowe?

Z pomocą przychodzi tutaj Internet, gdzie można znaleźć wiele jakościowych propozycji w całkiem atrakcyjnych cenach. Sklep wędkarski, w którym zdecydujesz się zrobić zakupy, powinien być dobrze wyposażony pod kątem sprzętu castingowego; musi też oferować korzystne warunki zakupu. Przykładem takiego miejsca w sieci jest Sklepwedkarski.pl, który posiada bogatą ofertę wędzisk spinningowych, zwłaszcza modeli idealnych dla początkujących, lżejszych i o mniejszym ciężarze wyrzutu.

Ogromną zaletą tego sklepu jest przejrzysta nawigacja. Jedną z metod przeglądania sprzętu jest segregacja po metodzie. Wędki castingowe posiadają nawet własną, dedykowaną zakładkę: https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Spinningowe_Wedki_Castingowe-45930.html. Zgromadzone w niej modele są dodatkowo podzielone na podkategorie podyktowane przez ciężar wyrzutu oraz gatunek poławianych ryb. Co to oznacza w praktyce? Jeśli wiesz, że chcesz łowić głównie okonie, sandacze, szczupaki czy sumy, możesz od razu przejść do odpowiedniej zakładki i przeglądać propozycje wędek castingowych idealnych do połowu konkretnego gatunku. W ofercie sklepu odnajdziesz zarówno wędziska o cw mniejszym niż 21g, jak i potężne modele na suma o cw ponad 100 g. Dodano także dwie pomocnicze podkategorie dla wędzisk optymalnych do twitchningu oraz jerkowania.

Sklepwedkarski.pl posiada w asortymencie wędki castingowe od topowych marek. Dragon, Savage Gear, Fenwick, Rapala czy Abu Garcia to tylko niektóre z nich. Kije, które znajdują się na magazynie sklepu, są wysyłane jeszcze tego samego dnia. Na sprowadzenie innych wystarczy trochę poczekać. Zwrot do 100 dni dla wszystkich zalogowanych użytkowników, darmowa dostawa od 350 złotych w górę, atrakcyjne rabaty i doradztwo konsultantów – to doskonałe miejsce, żeby uzupełnić swój zestaw castingowy!

Rodzaje kołowrotków castingowych

Do wędki castingowej należy dobrać wyspecjalizowany kołowrotek z ruchomą szpulą. Najlepiej w tej metodzie sprawdzają się multiplikatory o znacznych przełożeniach i żelaznych hamulcach. Generalnie wyróżniamy dwa rodzaje multiplikatorów:

– wysokoprofilowe – stosowane w ciężkim castingu, na przykład przy przynętach o wadze 150 czy 200 g. Posiadają solidną, mocną konstrukcję oraz szpulę o dużej pojemności. Dzięki temu można nawinąć na szpulę grubszą plecionkę. Dobre parametry pociągają za sobą nieco wyższą cenę; multiplikatory wysokoprofilowe są też nieco cięższe,

– niskoprofilowe – lżejsza wersja do lżejszych przynęt (zwykle do 60 g) o niewielkiej pojemności szpuli. Tego rodzaju kołowrotki lepiej leżą w dłoni; uniemożliwiają one korzystanie z dużej ilości grubej plecionki. To dobry wybór zwłaszcza dla początkujących – polecamy szczególnie modele z hamulcem rzutowym.

Generalnie warto inwestować w multiplikatory wykonane z droższych, trwalszych materiałów. Te plastikowe można wprawdzie dorwać za niespełna 100 złotych, ale trzeba się liczyć z tym, że będą one mniej wytrzymałe. Zwykle w parze z wyższą ceną idzie solidniejsze wykonanie i mniejsza podatność na uszkodzenia.

Jak ciężkie przynęty będą odpowiednie?

Tak jak wspominaliśmy, metoda castingowa jest bardzo zróżnicowana. Choć przedział wagi stosowanych przynęt jest bardzo szeroki (głównie 30-250g, ale można też łowić na lżejsze i cięższe modele), w Polsce wędkarze sięgają przede wszystkim po te ważące 30-70 g. Ostatecznie wszystko zależy od preferencji wędkarza, charakterystyki łowiska oraz poławianych ryb.