fajerwerki

Fakty i mity na temat fajerwerków

Fajerwerki to wyroby pirotechniczne kupowane szczególnie w okresie nocy sylwestrowej i karnawału. Na ich temat krąży sporo nieprzychylnych opinii. Wiele z nich powstało z braku edukacji ludzi w tym kierunku. Oczywiście mogą one stwarzać zagrożenie poprzez nieodpowiednie użytkowanie, jednak nie należą do grupy materiałów o wysokim stopniu niebezpieczeństwa. Co jest zatem prawdą, a co mitem wymyślonym przez ludzi? O tym poniżej.

Nieprawdziwe informacje na temat wyrobów pirotechnicznych

Na temat fajerwerków można usłyszeć wiele niesprawdzonych informacji i mitów. Trzy najpopularniejsze z nich mówią, że:

  • fajerwerków można używać wyłącznie w Sylwestra,
  • do ich odpalenia wymagane jest specjalne zezwolenie,
  • wszystkie fajerwerki są głośne.

Decydując się na zakup i odpalenie wyrobów tego typu, należy stosować się do przepisów, które zakazują zakłócanie porządku publicznego. Nie zabraniają one jednak, jak można często usłyszeć, odpalania fajerwerków w dni inne niż Sylwester. Można ich zatem używać przez cały rok, jeśli przestrzega się zasad współżycia społecznego.

Kolejny mit dotyczy pozwoleń na używanie fajerwerków. Istnieją pewne ograniczenia, które nie dopuszczają zakupu i odpalania wyrobów pirotechnicznych przekraczających klasę F3 przez osoby nieupoważnione. Petardy z kategorii cywilnej mogą być zatem użytkowane zarówno w noc sylwestrową, jak i przy celebrowaniu innych świąt, jeśli tylko zgodę na pokaz wyrazi właściciel terenu, na którym będzie się odbywał.

Nieprawdą jest także informacja, że wszystkie fajerwerki są głośne. Wśród dostępnych produktów można spotkać także silenty, czyli ciche petardy posiadające równie spektakularne efekty, jak te głośniejsze. – informuje pracownik sklepu z fajerwerkami Rakietowo.

Fakty na temat fajerwerków

Jak już wspomniano, fajerwerki mogą stanowić pewne zagrożenie, ale tylko dla osób, które nieumiejętnie się nimi posługują. Ważne jest w tym przypadku stosowanie się do załączonej do produktu instrukcji oraz zachowanie minimalnego dystansu od miejsca ustawienia rac. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje może powodować zlekceważenie ostrzeżeń.

Fajerwerki należy kupować wyłącznie z pewnych źródeł. Nie wszystkie dostępne na rynku produkty mają taką samą jakość i klasę. Niektóre z nich mogą mieć pewne wady, przez które użytkownik będzie narażony między innymi na poparzenia. Produkty tego typu należy dokładnie sprawdzić przed zakupem lub wybierać tylko sprawdzonych dystrybutorów.

Najważniejszy fakt dotyczący wyrobów pirotechnicznych to informacja, że zwierzęta boją się wybuchów i hałasów, które powodują fajerwerki. Dlatego też, w czasie ich użytkowania czworonogi powinny być objęte szczególną opieką i znajdować się w otoczeniu, w którym czują się komfortowo. Niezbyt dobrym pomysłem jest zatem zabieranie ich ze sobą na pokazy pirotechniczne.

Materiał partnera