efekty gitarowe

Efekt gitarowy – jaki wybrać?

Czysta barwa gitary elektrycznej to dziś o wiele za mało zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych gitarzystów. Wiele osób eksperymentuje z różnymi efektami gitarowymi, żeby uzyskać zupełnie nowe, oryginalne brzmienie. Warto zatem się zastanowić, jaki efekt gitarowy wybrać.

Dążenie do uzyskania interesującego i oryginalnego brzmienia jest charakterystyczne dla wszystkich ambitnych gitarzystów. Często wzmacniacz to za mało, żeby uzyskać pożądany rezultat. Wtedy warto sięgnąć po efekty gitarowe.

Jak łączyć efekty gitarowe?

Na początek należy wyjaśnić, że efektów gitarowych można używać pojedynczo lub łączyć je, aby uzyskać pożądane brzmienie. Powstaje zatem pytanie, w jakiej kolejności należy to robić. Tak naprawdę warto tu poeksperymentować, żeby znaleźć własne, najlepsze rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, żeby Delay umieszczać za przesterem, a na samym początku podpinać tuner, potem Wah-wah, Overdrive lub Distortion i Chorus. To tylko pewne wytyczne, bo warto szukać własnego brzmienia.

Najpopularniejsze efekty gitarowe

Bez względu na to, czy to sklep muzyczny Warszawa, Kraków czy mieszczący się w jeszcze innym mieście, powinien mieć w swojej ofercie najpopularniejsze efekty gitarowe. Gitarzysta musi mieć możliwość wyboru zarówno tanich kostek, jak i zaawansowanych multiefektów gitarowych. Aby nieco pomóc w tym wyborze, przygotowaliśmy listę najpopularniejszych efektów:

  • Overdrive – bardzo popularna kostka, chętnie wykorzystywana przy riffach i spokojniejszych partiach bluesowych lub rockowych. W latach 60. XX wieku był wręcz obowiązkowy. Overdrive umożliwia wydobycie szorstkiego dźwięku gitary. Symuluje przesterowany wzmacniacz lampowy.
  • Distortion – ta kostka pozwala mocno zniekształcić dźwięk, nadaje mu bardzo metaliczne brzmienie, które idealnie sprawdza się w metalu czy hard rocku. Kostka chętnie używana przy solówkach, ponieważ zapewnia im mocny dźwięk. Daje długi pogłos. Distortion doskonale dopala przesterowany kanał lampowych wzmacniaczy, co daje efekt ciężkiego i ostrego brzmienia.
  • Delay – bardzo ciekawy efekt, który raz zagrany dźwięk powtarza wielokrotnie (echo), ale za każdym razem ciszej. Dzięki tej kostce możemy uzyskać przestrzenne, efektowne brzmienie.
  • Wah-wah – jeden z najpopularniejszych efektów, nieco pieszczotliwie nazywany kaczką, ponieważ wydaje charakterystyczny kwaczący dźwięk. Występuje w dwóch wersjach: automatycznej i z pedałem. Ostatnia opcja daje więcej kontroli, pozwala na bieżąco i precyzyjnie zniekształcać dźwięk.
  • Reverb – tego rodzaju efekt umieszczany jest już standardowo we wzmacniaczach gitarowych. Jeśli jednak nam nie odpowiada, możemy zaopatrzyć się w dodatkową kostkę Reverb. Pozwala ona uzyskać efekt pogłosu. Dzięki temu nawet grając w małym pomieszczeniu, możemy uzyskać brzmienie, jak w dużej hali. Reverb jest używany chętnie w balladach i przy solówkach.

Warto eksperymentować i szukać własnego brzmienia, wypróbowywać różne efekty gitarowe i łączyć je w różnych konfiguracjach. W ten sposób możemy osiągnąć niepowtarzalny styl.

Materiał partnera