Balony z helem

Dlaczego balony napełnia się helem?

Historia balonów jest ciekawa i tak barwna, jak dekoracje z nich wykonane. Balony i balonik fascynują ludzi swoją niezwykłą formą już od dawna. Źródła historyczne podają, że pierwsze balony gumowe powstały jako pomoc naukowa przy doświadczeniach z wodorem w 1824 roku w Londynie, a ich pomysłodawcą był angielski fizyk Michael Faraday. Pierwsze balony dekoracyjne zaczęto na dużą skalę produkować dopiero w latach 30 XX wieku. Od tego czasu cieszą się niesłabnącym powodzeniem, jako niezastąpiona ozdoba wielu ważnych wydarzeń i uroczystości. Od pewnego czasu zaczęły być napełniane helem. Przeczytaj i dowiedz się dlaczego.

Hel gazem szlachetnym

Hel jest pierwiastkiem z grupy helowców i zalicza się do gazów szlachetnych. Choć jest drugim najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie, to na Ziemi występuje wyłącznie w śladowych ilościach. Hel jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, niepalnym, niewybuchowym i nietoksycznym. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w technice, medycynie i przemyśle.

 „Warto zaznaczyć, że hel – wyjaśnia ekspert z firmy ImtechGaz, która jest dostawcą gazów technicznych i sprzętu spawalniczego – stosuje się w przemyśle do chłodzenia nadprzewodników oraz w laboratoriach. W postaci ciekłej używa się go do uzyskiwania bardzo niskich temperatur. Wykorzystywany jest także przy obróbce metali jako gaz osłonowy w pracy urządzeń spawalniczych i stosowany w technice TIG i MIG. Hel znajduje zastosowanie w nurkowaniu głębinowym, bowiem wykazuje bardzo niską rozpuszczalność w osoczu krwi. Jako gaz lżejszy od powietrza stosuje się go również do tak spektakularnej czynności, jak pompowanie balonów ozdobnych”

Hel jest gazem stosunkowo bezpiecznym. Jako gaz szlachetny jest niepalny, ale sprężony w butlach w wysokiej temperaturze może wybuchnąć. Dostarczany jest przez specjalistyczne firmy w butlach o różnej pojemności. Muszą być one w kolorze brązowym (Olive brown, RAL 8008). Należy zwracać uwagę, by nie ustawiać ich w pozycji poziomej ani nimi nie rzucać.

Balony pompowane atrakcją na każdą uroczystość

Kolorowe balony unoszące się w powietrzu potrafią uatrakcyjnić większość uroczystości. Pobudzają wyobraźnię atrakcyjną formą, wnoszą niezwykły klimat i są niecodzienną ozdobą. Mogą być wykonane z lateksu lub z folii. Balony lateksowe o różnych kształtach wypełnione helem unoszą się pojedynczo lub tworzą dekoracyjne girlandy. Balony foliowe, podobnie jak gumowe mogą przybierać najróżniejsze wzory i kształty, od tradycyjnych okrągłych po cyfry, litery, gwiazdy, serca czy napisy. Stanowią ciekawą alternatywę, zwłaszcza że ich główną zaletą jest długie unoszenie się w powietrzu i wysoka trwałość.

Pompowanie balonów helem

Pompowanie balonów helem wykonuje się z butli gazowych wyposażonych w specjalną końcówką z reduktorem, ułatwiającą napełnienie balonów gazem. Tego rodzaju butle z gazem do balonów można wypożyczyć w firmach zajmujących się dystrybucją gazów technicznych. Można także taką usługę zlecić. Jedną z firm zajmujących się napełnianiem balonów helem jest ImtechGaz z Milanówka.

Materiał partnera