maski karnawałowe

Co najczęściej przedstawiają maski karnawałowe?

Karnawał trwa w najlepsze. Chyba nie ma nic bardziej charakteryzującego imprezy w tym czasie niż maski karnawałowe! Jesteście ciekawi, skąd wzięła się na nie moda oraz jak najczęściej wyglądają tego typu maski dla dorosłych i dzieci? Koniecznie przeczytajcie nasz dzisiejszy wpis! 

Jaka jest historia masek karnawałowych?

Maski karnawałowe są ściśle połączone z karnawałem w Wenecji, którego historia sięga XII wieku. Jest to jedna z najsłynniejszych i najstarszych imprez ulicznych trwających do dzisiaj. Już wiele stuleci temu, w czasie renesansu i baroku, ulice i place Wenecji zapełniały się przebierańcami, których twarze zasłaniała maska karnawałowa. Oryginalnie wykonywano je z gliny lub gipsu, malowano ręcznie i zdobiono piórami, koralikami oraz innymi dodatkami. Pierwotnie nie miała być elementem przebrania, a jedynie ukrywać różnice społeczne i zapewniać pełną anonimowość podczas imprezy. Dzięki nim w karnawale weneckim uczestniczyć mogli wszyscy mieszkańcy. Jednak historia masek weneckich jest bardziej zawiła. Stały się one do tego stopnia popularne, że ludzie nosili je praktycznie na co dzień. Władze miasta musiały tego zakazać, a tradycja na stroje i maski karnawałowe mogła być podtrzymywana wyłącznie w okresie karnawału. 

Najpopularniejsze maski karnawałowe

Najpopularniejsze maski to oczywiście te, które są w pięknych, soczystych kolorach i którym nie brakuje mnóstwa ciekawych dodatków. Tak naprawdę tworzą cały strój karnawałowy, dlatego można zaszaleć i postawić na bardzo strojny egzemplarz. Bardzo ważne jest, aby maska została wykonana tak, by nie utrudniała jedzenia i picia. Dlatego zazwyczaj zakrywają one jedynie górną połowę twarzy. Jeśli natomiast chodzi o maski karnawałowe dla dzieci, nie da się ukryć, że dominują raczej urocze maski w zwierzaki czy postacie z bajek. O popularności masek weneckich opowiedział pracownik sklepu MixParty – przebrania i maski karnawałowe:

Maski weneckie, które są najchętniej wybierane przez naszych klientów, to przede wszystkim egzemplarze w bardzo intensywnych kolorach, Klienci cenią sobie również klasyczną czerń, która doskonale pasuje do wielu karnawałowych stylizacji. Zwracają również uwagę na to, aby maski były dostatecznie zdobione – różnego rodzaju piórami, koralikami, koronką czy brokatem i cekinami. 

Naszym zdaniem maska wenecka dla dorosłych i dzieci to świetny pomysł, aby urozmaicić swoje karnawałowe przebranie. Mogą być dodatkiem do stroju, jeśli postawisz na bardziej stonowane wzory i kolory w swojej imprezowej kreacji. Ale nie tylko! Maski karnawałowe to również główna ozdoba, które może stać się najmodniejszym akcentem w całej stylizacji.

Materiał partnera