Bieszczady

Bieszczady dla par, rodzin i seniorów. Jak zaplanować wczasy?

Bieszczady sprawdzają się idealnie zarówno jako wypad weekendowy, jak i dłuższy wyjazd wakacyjny. Znajduje się tutaj wiele ciekawych i pięknych miejsc oraz atrakcji, które urozmaicą każdą wycieczkę. Niezależnie od długości i ilości uczestników każdy wyjazd trzeba zaplanować. Warto się skupić na typie atrakcji (inne wybiorą seniorzy, pary, single i rodziny), noclegach i dojeździe.

Jakie atrakcje można zobaczyć w Bieszczadach?

Najczęściej Bieszczady zwiedza się z powodu licznych szlaków górskich, za których pomocą można zdobyć wiele szczytów (głównie Tarnicę czy Połoninę Wetlińską). Miłośnikom mniej stromych miejsc spodobają się jeziora i zalewy, np. Jezioro Solińskie czy spływ Sanem.

W malowniczej miejscowości Zawóz można zatrzymać się w pensjonacie Domki na Zielonym Wzgórzu. Noclegi są położone blisko Jeziora Solińskiego i pozwalają cieszyć się pięknem pobliskiej przyrody. W stosunkowo bliskiej odległości znajdują się także zabytkowe miejsca Bieszczad. 

Wetlina (związana z Ustrzykami Górnymi) jest dość chętnie odwiedzanym obszarem, dlatego trzeba przygotować się na zatłoczone miejscowości (szczególnie w sezonie letnim). Osoby, które wolą unikać tłoku, powinny poszukać czegoś bardziej ustronnego, np. Cisnę, Solinę, Dwernika. W Ciśnie także można odnaleźć ciekawe górskie szlaki. W sezonie letnim odbywają się tu koncerty i jarmarki.

Zabytki to kolejna atrakcja, dla której warto zobaczyć Bieszczady. Przykładem jest Zamek Królewski w Sanoku lub ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Nieodłącznym elementem owych gór są też wyjątkowe cerkwie drewniane, np. w Bystrem czy Smolniku.

Jak wybrać nocleg?

Wybór noclegu jest uzależniony od atrakcji i aktywności, które wybiorą dani turyści. Jeżeli interesują ich wycieczki górskie, można szukać noclegów położonych blisko Ustrzyk Górnych, skąd prowadzą szlaki na Tarnicę. Jeśli wolimy odpoczynek nad wodą (w górskim otoczeniu), warto wybrać Solinę. W przypadku zainteresowania historią i kulturą Bieszczad, można zdecydować się na nocleg w sercu większych miast, np. Sanoku. Wtedy turyści mają do wybory pensjonaty, apartamenty lub wille.

Kemping lub schronisko to miejsce idealne dla miłośników przyrody. Drobne niewygody zrekompensuje możliwość bliskiego obcowania z przyrodą – niektóre miejsca kempingowe znajdują się nawet na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Jaki dojazd do Bieszczad?

Między poszczególnymi miejscowościami w Bieszczadach najlepiej poruszać się własnym lub wypożyczonym autem. Dojazd koleją lub autobusami jest dość słabo rozwinięty (pociągi kursują jedynie do Sanoka).

Materiał partnera